نحوه صحیح نشستن جلوی پیانو

نحوه صحیح نشستن جلوی پیانو

اگرچه شناخت نت ها و نحوه نواختن پیانو بسیار مهم است اما در مرحله اول شما باید نحوه صحیح نشستن جلوی پیانو را بدانید.

قبل از اینکه بخواهید تمرین خود را شروع کنید چک کنید که همه ی شرایط برایتان مهیا باشد. نیمکت پیانو خود را تنظیم کنید تا در ارتفاع مناسب باشد مهم آن است که راحت باشد! توجه داشته باشید فضای کافی برای حرکت راحت دستها و بازوهای خود داشته باشید. نور محل تمرین خود را چک کنید تا نت ها را واضح ببینید هر گز در فضای تاریک تمرین نکنید. اگر از پیانو دیجیتال استفاده می کنید ولدم صدای آن را طوری تنظیم کنید که در حد صدای پیانو آکوستیک باشد.

نحوه صحیح نشستن جلوی پیانو

مراحل نشستن

۱- تنظیم درست ارتفاع:

هنگام نشستن جلوی پیانو باید بازو و آرنج را در وضعیت استراحت و رها از شانه قرار دهید. ساعدتان باید موازی با زمین و زاویۀ ۹۰ درجه با آن داشته باشد. ارتفاع صندلی را برای رسیدن به چنین وضعیتی تنظیم کنید.

۲- کمی جلوتر بنشینید:

هنگام نشستن روی صندلی کمی جلوتر بنشینید تا هر وقت لازم شد بدون تکان دادن دست ها بتوانید بدنتان را عقب و جلو کنید.

۳- حفظ زاویۀ دست ها:

دست ها هنگام قرار گرفتن روی پیانو باید کمی با کلیدها زاویه داشته باشند. در واقع بدون اینکه برای هر کلاویه لازم باشد مچ دست را حرکت دهید باید با نوک انگشتان به کلید مورد نظر ضربه بزنید. موقعیتتان روی صندلی را طوری تنظیم کنید که به این وضعیت برسید.

۴- قرار دادن دست ها

با انجام درست مراحل قبل در وضعیت درستی جلوی پیانو نشسته اید. شاید در ابتدا که به این نوع نشستن عادت ندارید کمی برایتان سخت باشد ولی به مرور به آن عادت می کنید. اکنون با قرار دادن دو انگشتِ شست روی نتی مشابه (مثلاً Middle C) آماده نواختن آهنگ هستید.

وضعیت بدن هنگام نشستن

بازو ها

بازوها باید در وضعیتی قرار داشته باشند که با ساعد زاویۀ ۹۰ درجه بسازند. با این حال بازوها نباید به شانه متکی باشند بلکه باید در وضعیت استراحت و آزادانه قرار بگیرند. ساعد نیز باید موازی با زمین باشد طوری که با کف زمین زاویۀ ۹۰ درجه بسازد.

مچ

افراد تازه کار معمولاً مچ دست خود را در وضعیتی قرار می دهند که راحت باشند، حالا مهم نیست به پایین یا بالا خم باشد. این درست نیست. مچ دست در طی نواختن پیانو باید هم راستا با دست شما قرار بگیرد.

دست ها

وضعیت دست ها همانطور که بالاتر اشاره کردیم باید با کلیدهای پیانو زاویه داشته باشند تا در زمان مناسب به هر کلاویه دسترسی پیدا کنید.

جایگاه

روی صندلی کمی جلوتر بنشینید تا به راحتی بتوانید بدن خود را حرکت دهید. البته نه آنقدر جلو که از روی صندلی بیفتید! در حدی که به آسانی بدن خود را حرکت دهید.

نحوه صحیح نشستن جلوی پیانو

انواع صندلی

صندلی

از ثبات صندلی اطمینان حاصل کنید. اگر کوچک بود با گذاشتن بالش به ارتفاع مناسب برسانید. کمی جلوتر بنشینید تا بدن شما آزادانه عقب و جلو حرکت کند. ضمناً اگر پایتان به زمین نمی رسد، جعبه یا بالشی زیر پا قرار دهید تا پاهایتان آویزان نباشد.

چهارپایه

خوبی چهارپایه یا نیمکت نداشتن تکیه گاه است. این موضوع شما را به درست نشستن عادت می دهد؛ کمی هم ماهیچه های شکم قوی تر می شود.

صندلی قابل تنظیم

این مورد عالی است. برای تنظیم ارتفاع دیگر نیازی به بالش ندارید و با یک پیچ به سرعت می توانید ارتفاع را تنظیم کنید. هنگام نشستن روی صندلی حفظ انعطاف پذیری بدن را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.