چگونه کلاس موسیقی آنلاین داشته باشیم؟

آشنایی با نحوه برگزاری کلاس موسیقی آنلاین

قرنطینه ، پدیده ای است که تمامی کشور ها با آن روبه رو هستند.در حوزه مشاغل و آموزش، راهبردهای جدی مورد بررسی و اجرا قرار گرفته است.دور کاری و آموزش های آنلاین از این دست راهبرد ها به شمار می آیند.در این راستا کلاس‌های آموزشگاه موسیقی الهام نیز تا اطلاع ثانوی به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این راهنما به مدرسین محترم کمک می‌کند تا با نحوه برگزاری کلاس موسیقی آنلاین آشنا شوند.

کلاس آموزش موسیقی آنلاین آموزشگاه موسیقی الهام

از ابتدای اسفندماه ۹۸ و با شروع اولین زمزمه‌های ورود ویروس کرونا به ایران، آموزشگاه الهام در جهت انجام رسالت خود، شروع به تقویت اقدامات خدمت رسانی به صورت آنلاین نمود.

شاید مهمترین قسمت این حرکت، آنلاین ساختن کلاس‌ها در شرایط قرنطینه است. این به آن معنی‌ست که تا اطلاع ثانوی و تا زمانی که شرایط به حالت عادی باز نگردد، هنرجویان برای یادگیری درس‌ها، در محل آموزشگاه پذیرفته نخواهند شد و کلیه تدریس‌ها به صورت کلاس‌های خصوصی یا گروهی از طریق تماس‌ها و یا پیام‌های ویدیویی اتفاق خواهد افتاد.

این راهنما با بررسی نمونه‌های بین‌المللی و مشاوره با اساتیدی که تجربه‌ی تدریس آنلاین را داشته‌اند، به همکاران کمک می‌کند تا کلاس‌های آنلاین با کیفیت‌تری برگزار کنند.

آشنایی با نحوه برگزاری کلاس آنلاین

چرا باید کلاس ها به صورت آنلاین ادامه داده شوند؟

یکی از سوال هایی که ذهن را به خود درگیر می کند ، اهمیت ادامه کلاس ها در دوران قرنطینه و به صورت آنلاین می باشد.در پاسخ به این سوال باید گفت مهمترین نکته درآموزش ،استمرار است.اگر وقفه طولانی مدت در زمان آموزش ایجاد شود، نمی توان نتیجه خوبی را انتظار داشت.

آگاه سازی هنرجو و والدینش نقش کلیدی در انگیزه و تعهد او دارد و تضمین‌کننده‌ی شرکت او در کلاس‌های آنلاین است. بسیاری ممکن است تصور کنند که کلاس‌های موسیقی می‌تواند متوقف شود، و هر زمان که اوضاع به حالت عادی بازگشت مجدد از سر گرفته شود. اما اینطور نیست.

نمودار مقابل نتایج تحقیق دانشگاه ایلینوی بر روی هنرجویانی که دچار بیماری‌های واگیر دار شده‌ بودند را نشان می‌دهد. نتیجه‌ی تحقیق این است که هنرجویانی که تحصیل خود را متوقف کرده‌اند، در ازای یک وقفه‌ی ۵ ماهه، اگر به تحصیل بازگردند، مدت ۲ سال عقب افتاده‌اند.

در حالت اول که با رنگ سبز مشخص شده، یادگیری هنرجو در زمانی که پس از وقفه‌ی ۵ ماهه مجدد تحصیل حضوری را شروع کرده، به شدت افت کرده چرا که او درس‌ها را فراموش کرده و موسیقی را از ذهن خود بیرون رانده است.

در حالت دوم که با رنگ زرد مشخص شده، هنرجو در مدت ۵ ماه که قرنطینه بوده است از طریق آنلاین آموزش دیده. اگرچه در ابتدا یادگیری‌‌اش افت داشته، اما به زودی وفق پیدا کرده و به یادگیری اصلی خود بازگشته است.

آشنایی با نحوه برگزاری کلاس آنلاین

مراحل آماده سازی برای شروع کلاس آنلاین

برای آنکه بتوانیم بیشترین بهره را از کلاس های آموزشی آنلاین ببریم، باید به مواردی توجه داشته باشیم.این موارد را می توان در سه دسته بندی کلی زیر مشاهده نمود.

۱- پیش از کلاس

پیش از اینکه هنرحویان نوع جدید آموزش خود را شروع کنند، لازم است آنها را آماده کنید.

آگاه‌سازی هنرجو

برای هنرجویان و یا والدینشان توضیح دهید که چرا به نفع آنهاست که آموزش را متوقف نکنند. سعی کنید متوجه شوند که این توصیه‌ها از سر دلسوزی و تعهد شماست.

فضای تدریس

پیشنهاد می‌کنیم قسمت ثابتی از فصای منزل را به مکانی برای کارتان تبدیل کنید و ساعات کاری خود را در آن سپری کنید. آموزشگاه نیز در این ایام باز است و می‌توانید به آموزشگاه بیایید.

توضیح قواعد کلاس

دیسیپلین کلاس‌ها را برای هنرجویان توضیح دهید و مطمئن شوید که برای آنها این موضوع که قوانین کلاس‌های مجازی و حضوری یکی‌ست روشن شده است.

آمادگی حرفه‌ای

توصیه می‌کنیم از لحاظ پوشش، رعایت حجاب برای خانم‌ها و اصلاح صورت برای آقایان، طوری در کلاس مجازی حضور یابید که در کلاس‌های معمولی خود هستید.

امکانات فنی

اینترنت، گوشی موبایل هوشمند و اپلیکیشن واتس‌اپ برای کار شما ضروری‌ست. در صورت درخواست شما آموزشگاه با کمال میل هزینه‌ی اینترنت شما را پرداخت می‌کند.

شرایط محل کار

سعی کنید محلی به دور از سر و صدا و با نور کافی برای تدریس انتخاب کنید. ممکن است در طول کلاس به تیونر، پوپیتر، زیرپایی، کاغذ و قلم احتیاج پیدا کنید.

مشخص کردن قوانین برای هنرجو

برای بالا بردن کیفیت کلاس از هنرجو بخواهید به نکات زیر توجه نماید:

  • بهتر است ۵ دقیقه قبل از کلاس آماده باشند و رأس ساعت مقرر منتظر تماس شما باشند.
  • کادر دوربین خود را چک کنند و از اینکه دست‌های آنها و سازشان در تصویر مشخص می‌شود، از طریق دوربین سلفی اطمینان حاصل کنند.
  • پایه نت در مقابل خود داشته باشند.
  • ساز خود را آماده کنند.
  • سرعت اینترنت وای‌فای و دیتای گوشی خود را امتحان کنند و از بهره بردن از بیشترین سرعت اطمینان حاصل کنند.
  • مطمئین شوند که گوشی آنها به شارژر متصل است و یا شارژ کافی دارند.
  • در صورت امکان گوشی خود را در حالت Do Not Disturb قرار دهند تا تماس‌های تلفنی‌شان در کلاس اختلالی ایجاد نکند.
آشنایی با نحوه برگزاری کلاس آنلاین

۲- در حین کلاس

کیفیت کلاس‌های آنلاین متفاوت است و لازم است نکاتی را برای بهر‌ه‌گیری هرچه بیشتر رعایت کنید.

وفاداری به زمان

بسیار مهم است که کلاس‌ها را به صورت ۳۰ دقیقه‌ای برگزار کنید. رأس ساعت مقرر با هنرجو تماس برقرار کنید و پس از پایان کلاس مکالمه را ادامه ندهید. این جدیت هنرجویان را وادار به تبعیت از شما و احترام به کلاس می‌کند.

ضبط کلاس

به دلیل اینکه هنرجویان معمولاً با گوشی موبایل خود در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنند، امکان ضبط کلاس را ندارد. اگر شما از آن دسته از اساتید هستید که هنرجویانتان کلاس‌های شما را ضبط می‌کنند از یکی از دو طریق زیر می‌توانید درس‌ها را در اختیار هنرجویان قرار دهید:

۱- پس از اتمام کلاس‌های هر روز، برای هر هنرجو یکبار درسش را بنوازید و به همراه نکاتی که برایش کاربرد دارد، در قالب یک ویدیو ضبط کنید و برایش ارسال کنید.

۲- در زمانی که با هنرجو تماس ویدیویی دارید، صفحه‌ی موبایل خود را ضبط کنید. این کار در گوشی‌های آیفون از طریق این راهنما امکان پذیر است و در گوشی‌های اندروید از این طریق.

حوصله‌ی تدریس

ممکن است در ابتدا برگزاری کلاس‌های آنلاین شما را بیشتر از حد معمول خسته کند. چرا که به دلیل اختلالات اینترنتی زمان‌هایی باید چندبار مطلب را تکرار کرد. سرعت اینترنت بالا و بهره‌گیری از دستگاه‌هایی که دوربین بهتری دارند، به شما کمک می‌کند. معمولاً سرعت اینترنت LTE یا ۳G از اینترنت WIFI خانگی بالاتر است.

۳- پس از کلاس

در روش آنلاین ارتباط هنرجو و استاد در طول هفته برقرار خواهد ماند و به همین دلیل لازم است پس از کلاس اقداماتی را انجام دهید.

ارسال ویدیوی درس

همانطور که توضیح داده شد، فیلم کلاس درسی را برای هنرجویان تهیه و ارسال کنید. این کار باعث می‌شود آنها در طول هفته هیچ بهانه‌ای برای تمرین نکردن نداشته باشند.

پاسخگویی در هفته

به هنرجویان اجازه دهید در طول هفته هم اشکالاتشان را از شما بپرسند. یک ساعت در روز را تعیین کنید و در آن زمان به رفع اشکال هنرجویان بپردازید.

کوک کردن ساز

تا حد مقدور ساز هنرجویان را از طریق تیونر و از طریق آنلاین برایشان کوک کنید. اگرنه، می‌توانید روزی را تعیین کنید تا هنرجویانتان سازها را به آموزشگاه بیاورند، و روز دیگری تحویل بگیرند.

گفتگو و بازخورد

به صورت منظم با والدین هنرجویان در تماس باشید و آنها را در جریان وضعیت فرزندشان آگاه کنید. این موضوع در زمان قرنطینه اهمیت صدچندان پیدا می‌کند.

رفع اشکالات

اگر مشکل یا مانعی در تدریس خود اجساس کردید، با مدیریت آموزشگاه تماس بگیرید. ما به هر نحوی که شده در این راه در کنار شما هستیم تا با هم از این دوران عبور کنیم.

تشویق هنرجویان

می‌توانید فیلم‌های هنرجویان که از کارشان راضی هستید برای صفحه‌ی اینستاگرام آموزشگاه ارسال کنید یا در گروه‌هایی که درست کرده‌اید به اشتراک بگذارید.

امکانات آموزشگاه موسیقی الهام در دوران قرنطینه

در آموزشگاه موسیقی الهام کوشش نموده ایم قرنطینه را به فرصتی مناسب برای آموزش و یادگیری تبدیل نماییم . در همین مدت کوشیده‌ایم تا تمحیدات دیگری نیز در زمینه‌ی گسترش فعالیت‌های آنلاین آموزشگاه صورت دهیم. از این اقدامات می‌توان به راه اندازی وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام، مدیریت مجدد صفحه‌ی اینستاگرام آموزشگاه و قراردادن درگاه پرداخت برای ثبت‌نام از طریق وب‌سایت اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.