نحوه‌ی نوشتن ملودی آوازی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در مطالب پیشین در مورد ملودی آوازی یا وکال صحبت کردیم.اما در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم در مورد نحوه نوشتن ملودی آوازی صحبت کنیم.برای آنکه بتوانیم یک ملودی آوازی بنویسیم باید چه مواردی را بدانیم و رعایت کنیم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نحوه‌ی نوشتن ملودی آوازی

نوشتن ملودی در ابتدا می تواند دلهره آور و مات به نظر برسد. چگونه نوازندگان مشهور جهان چنین قلاب های به یاد ماندنی و ملودی های اصیل را ایجاد می کنند؟ پاسخ یک مطالعه ساده در زمینه روش ، تئوری موسیقی و خلاقیت است.

ساخت ملودی در آهنگسازی امری بسیار ضروری است که اهمیت فراوانی دارد  چرا که یک ملودی زیبا و دلنشین می تواند در ذهن شنونده ماندگار باشد و همین امر باعث شود که بار ها به موزیک شما گوش دهند . حال این ملودی می تواند یک آواز باشد و یا تک نوازی یک ساز .

نکات مهم در نوشتن وکال

در واقع نوشتن ملودی‌های آوازی، مستلزم آمیزه‌ای از خلاقیت‌های خودجوش و مقررات اختصاصی است. آهنگسازی یک فرآیند عمیقا شخصی است و هیچ دو آهنگسازی به شیوه‌ای کاملا یکسان به نوشتن ملودی نمی‌پردازند. با این حال، چندین نکته و تکنیک قابل اعتماد برای آهنگسازی وجود دارد که می‌تواند به شما در این روند کمک کند.

نحوه‌ی نوشتن ملودی آوازی یا وکال
نحوه‌ی نوشتن ملودی آوازی یا وکال

دنبال کردن آکوردها:

فرآیند نوشتن آواز را با بداهه‌نوازی در مجموعه‌ای از تغییرات آکورد آغاز کنید و ملودی جدیدی از نت‌های آن آکوردها ایجاد کنید.

دنبال کردن یک گام:

شما هم‌چنین می‌توانید ملودی‌های تک نت را با واکاوی در گام‌ها ایجاد کنید. گام‌های ماژور و مینور، اساس بیشتر ملودی‌های پاپ را تشکیل می‌دهند، اما اگر می‌خواهید بیشتر پیش بروید، از یک گام دومینانت، یک گام آلتره (تغییر یافته) یا یک مد موسیقایی استفاده کنید.

به ملودی‌های خود یک نقطه‌ی کانونی بدهید:

نقطه‌ی کانونی؛ نتی با فرکانس بالا است که خط ملودی تنها یک بار، یا حداقل در آن بخش از آهنگ فقط یک بار، به آن می‌رسد. مطمئن شوید که بالاترین نت، در محدوده‌ی صدای خواننده‌ی شما قرار داشته باشد. اگر می‌خواهید فرم را معکوس کنید، می‌توانید نقطه‌ی کانونی را به پایین‌ترین نت ملودی تبدیل کنید.

خطوط گام به گام را با چند جهش بنویسید:

اکثر ملودی‌های آوازی از حرکت گام به گام پیروی می‌کنند. این بدان معناست که بیشتر نت‌ها با نتی دنبال می‌شوند که فقط یک نیم‌پرده یا یک پرده‌ی کامل بالاتر یا پایین‌تر از آن‌ها هستند. آهنگسازان بزرگ از پرش (به فاصله‌ی دو پرده یا بیشتر) نیز استفاده می‌کنند که از حرکت گام به گام متمایز است.

برای نوشتن به خارج از خانه بروید:

نوشتن موسیقی دور از ساز، یک راه عالی برای ایجاد خلاقیت یا کنار زدن سد نویسندگی است؛ سعی کنید خط‌های آوازی را در یک برنامه‌ی رکوردر (ضبط کننده) در تلفن هوشمند خود بخوانید، سپس به ساز خود برگردید و آن‌چه را که خوانده‌اید رونویسی کنید.

از هنرمندان محبوب خود الهام بگیرید:

آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید ملودی‌های آن‌ها که شما را به خود جذب می‌کنند، شناسایی کنید، سپس برخی از تکنیک‌های آن‌ها را قرض بگیرید؛ خواه شامل گام‌های خاص، جهش‌ها یا الگوهای ریتمیک باشند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.