نت c در موسیقی چیست؟

اگربخواهید در موسیقی حرفه ای تر عمل کنید، خوب است با نت C آشنا باشید.این نت در نواختن به شما کمک بسیار زیادی می کند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسسقی الهام با نت C بیشتر آشنا شوید.

نت c در موسیقی چیست؟

الفبای موسیقی نت نام دارد. نت، در موسیقی به دو معنی بکار می رود: یکی به معنی واحد صدائی با فرکانس ثابت که نامی بر آن گذاشته شده، که در متون کهن فارسی به آن نغمه می گویند. دیگری به معنی نمایش یا نشانه نوشتاری هر یک از این صداها. در معنی اول نت ها هفت نام برای نوشتن اصوات موسیقایی هستند.

نت چیست؟

در ایران به پیروی از فرانسه و ایتالیا نت ها به این صورت نام گذاری می شوند:دو - ر - می - فا - سل - لا - سی (do, re, mi, fa, sol, la, si). روش های نام گذاری دیگر نیز وجود دارد که نت ها را با اصطلاحات «A, B, C, D, E, F, G» عنوان می کنند.

نت در واقع الفبای موسیقی هستند که بوسیله آنها صداهای موسیقایی نوشته شده، سپس خوانده و اجرا می شوند. نت‌ها صداهای زیبایی دارند. به عبارتی الفبای موسیقی دارای هفت نت اصلی می باشد.

نت سی

دو به فرانسوی   do، به انگلیسی  : C، به آلمانی  : C نام نخستین نُت از نُت‌های موسیقی است و «سی دیز» نت مترادف «دو» محسوب می‌شود. یک نت «دو» وسط یا (C4) بر اساس زیروبمی، فرکانسی معادل (۲۶۱٫۶۲۶ هرتز) را داراست.

نت نویسی C وسط بر روی کلیدهای مختلف

در انواع سازها و کلیدها، C  وسط اغلب توسط نوازندگان اشاره شده است. در اجرای پیانو، C وسط به عنوان یک مرز تقریبی بین نتهای اجرا با دست چپ (نت های باس) و نت های اجرا با دست راست (نت های سه گانه) عمل می کند. در پارتیتور (صفحه  نت نویسی) C وسط اولین خط افقی از تعدادی خطوط افقی و موازی، با فواصل مساوی که نت‌های موسیقی روی خطوط و بین خطوط و یک نُت بالای حامل و یک نُت پایین حامل نوشته می شود.

  • Treble Clef یا کلید صدای زیر: c وسط در خط اول افقی زیر خط حامل مشخص شده است.
  • Bass Clef یا کلید باس c وسط در خط اول افق بالای حامل مشخص شده است.
  • Alto Clef یا کلید آلتو c وسط در خط سوم حامل مشخص شده است.
  • Tenor Clef یا کلید تنور c وسط در خط چهارم حامل مشخص شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.