تاثیر موسیقی بر هوش کودک و نظم او

تاثیر موسیقی بر هوش کودک و نظم او

داشتن یک فرزند باهوش آرزوی هر پدر و مادری است. خیلی ها اعتقاد دارند که هوش کودکان یک اتفاق ژنی است. عده ای دیگر از والدین با استفاده از کلاس های کمک آموزشی و صرف هزینه های هنگفت می خواهند فرزندشان را تبدیل به یک نابغه کنند.اما یک راه میانبر دیگر هم وجود دارد که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه میانبر و سریع برای نابغه شدن فرزندتان چیزی جز موسیقی نیست.در این مطلب با چگونگی تاثیر موسیقی بر هوش کودک آشنا شوید.

تاثیر موسیقی بر هوش کودک

هوش و موسیقی

تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به موسیقی ؛  کودکان را باهوش تر می کند این بدان معناست که اگر کودکان را از سنین پایین در معرض موسیقی قرار دهید به روند رشد ذهنی آنها  کمک زیادی کرده اید.

موسیقی و بازی از مواردی هستند که در درمان بعضی از اختلالات روحی و روانی کودکان مؤثر است. موسیقی درمانی در کودکان باعث تغییردر خلق و خو می‌گردد و زمینه بهبود رفتارهای فردی، اجتماعی، اعتماد به نفس، و حتی درمان لکنت زبان  و افزایش هوش آنان خواهد شد.

مطالعه‌ای ۱۰ ساله که بر روی ۷۵۰۰۰ دانش آموز انجام شد نشان داد که یادگیری موسیقی و نواختن آن  توسط دانش آموزان نمره امتحانی و هم‌چنین درک مطلب آن‌ها را ارتقاء می‌بخشد.

همچنین در این مطالعه نشان داده شد کودکانی که به نواختن موسیقی می پردازند نسبت به کسانی که چنین مهارتی را ندارند، دارای توانایی بیشتری در مهارت های خواندن و درک ریاضیات هستند.

یکی از بزرگ ترین مزایایی که استفاده از موسیقی برای کودکان به همراه می آورد تقویت اعتماد به نفس در آنهاست. وقتی کودک قادر به نواختن یک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهی را نیز بخواند احساس غرور خاصی کرده و درنتیجه به خود و توانایی هایش ایمان پیدا خواهدکرد.

این اتفاق اعتماد به نفس خوبی را در او پرورش می دهد . علاوه بر این نواختن یک آلت موسیقی حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهدداد .

در سال ۲۰۱۵ دانشگاه کوینلند اتریش مطالعه‌ای انجام داد که نشان می‌داد تاثیرموسیقی  بر نوزادن به‌مراتب بیشتر از خواندن داستان برای آن‌ها است.

تاثیرات مثبت موسیقی در کودکان شامل کسب مهارت‌های اجتماعی، توجه متمرکز و تاحدی افزایش مهارت‌های محاسباتی است.همچنین در موفقیت تحصیلی و زندگی شخصی افراد نیز بسیار مهم هستند.

تاثیر موسیقی بر هوش کودک

نقش موسیقی در تقویت نظم

افزایش ضریب هوشی یا آی کیو؛ با آموختن موسیقی در طولانی مدت ۷ امتیازبه میزان IQ یا ضریب هوشی اضافه می‌کند درحالی که آموزش هنر‌های نمایشی ۳ تا ۴ امتیاز به ضریب هوشی آن‌ها خواهد افزود.

آموزش یک ساز موسیقی می‌تواند در بهبود رفتار، حافظه و دانش عمومی کودکان تاثیر مثبت داشته باشد.

موسیقی باعث توسعه و بزرگتر شدن قسمت چپ مغز کودکان شده و حافظه کودکان را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

تمرینات گروهی موسیقی، هماهنگی با یکدیگر و مهارت‌های اجتماعی را به کودکان آموزش می‌دهد.

محققان معتقدند زمانی که یک فرد به آهنگ مورد علاقه‌اش گوش می‌دهد، حال بهتری پیدا کرده و همین باعث بهبود کارایی فرد می‌شود.

موسیقی در یادگیری عمیق و ماندگار تاثیر فراوانی می‌گذارد و باعث تقویت و رشد ذهنی می‌شود.

بین دو فرد با میزان هوش و آی کیو یکسان فردی که موسیقی را فرا گرفته است دارای سرعت یادگیری بیشتر است. چون کودک در خلال نواختن و تمرین موسیقی، قوه تفکر خود را به کار می‌اندازد و از طریق تمرکز و تفکر به تمرین می‌پردازد.

تاثیر موسیقی بر یادگیری

همه افراد می توانند مفاهیم مختلفی را بیاموزند. اما اینکه شخصی برچسب نابغه را به خود می گیرد به خاطر سرعت یادگیری اوست که موسیقی دقیقا روی سرعت یادگیری تاثیر می گذارد.

در نهایت، با توجه به اثرات مثبت یادگیری موسیقی و همچنین توجه به اینکه دوران کودکی نقشی حساس و تعیین کننده در زندگی آینده‌ی فرد داشته و در این دوران یادگیری افراد در بالاترین درجه‌ی خود است، از آموزش موسیقی به کودکان خود غافل نشوید.

آمورش موسیقی کودک

آموزش موسیقی کودک به تخصص و تجربه نیاز دارد.اگر می خواهید از این دو در آموزشگاهی با محیط مناسب بهره مند شوید، آموزشگاه موسیقی الهام در بخش موسیقی کودک بهترین خدمات را در این زمینه به شما ارئه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.