موسیقی الکترونیک چیست ؟

موسیقی الکترونیک گونه‌ای از موسیقی است که در مراحل تهیه آن از سازهای الکترونیک و فناوری موسیقی الکترونیک استفاده می‌شود یا در تولید صداها از ادوات آکوستیک استفاده نمی‌شود و فرق عمدهٔ آن با انواع دیگر موسیقی در نوع صدای ساخته ‌شده به ‌وسیلهٔ ابزار الکترونیکی است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام بیشتر بخوانید.

موسیقی الکترونیک چیست ؟

بطور کلی هر نوع موسیقی که ابزارهای الکترونیکی یا الکترومکانیکی در تولید یا ویرایش (modify) آن نقش داشته باشند موسیقی الکترونیک به شمار می‌آید.

در این موسیقی آهنگ‌ ساز باید فرایند پردازشی را که بعدا بر روی مفهوم (concept) موسیقایی‌ او انجام می‌شود پیش‌بینی کرده باشد؛ یعنی از قبل درباره آن تصمیم بگیرد. به این ترتیب محصول نهایی تا حدی انعکاسی از ارتباط بین آهنگ‌ساز و رسانه (medium) است.

نمونه‌هایی از دستگاه‌های تولید صدای الکترومکانیکی شامل تل‌هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک می‌باشد. همچنین برای تهیه صدای کاملاً خالص الکترونیک می‌توان از دستگاه‌های ترمین، سینث‌سایزر و رایانه بهره برد. موسیقی الکترونیک عموماً به صورت بیکلام می‌باشد.

این موسیقی در ابتدا منحصر به استفاده در موسیقی هنری می‌بود اما در اواخر دههٔ ۶۰ میلادی، با در دسترس قرارگرفتن تکنولوژی موسیقی مقرون به صرفه، موسیقی تهیه شده با استفاده از شیوه‌های الکترونیک تهیهٔ صدا به صورت فزاینده در قلمروی عمومی رو به رشد نهاد.

امروزه موسیقی الکترونیک شامل انواع و زیر سبک‌های فراوانی می‌باشد، محدوده‌ای از هنر موسیقی اکسیریمنتال گرفته تا سبک متداول موسیقی رقص الکترونیک  .

موسیقی الکترونیک چیست ؟

امکانات بالقوه نامحدودی برای پدید آوردن صدا

در این موسیقی آهنگ‌ساز از امکانات بالقوه نامحدودی برای پدید آوردن صدا و مهار آن بهره می‌گیرد. سازها و ابزارهای الکترونیک این امکان را برای آهنگ‌ساز فراهم می‌کند تا بتواند رنگ صدا، دینامیک و زیر و بم اصوات را با دقتی بسیار و بی‌سابقه کنترل کند.

همچنین آهنگ ‌ساز دیگر محدود به استفاده از تعدادی اجرا کننده نیست. در این موسیقی آهنگ ‌ساز و تنظیم‌کننده ها می‌توانند بدون واسطه به کارشان بپردازند، به این ترتیب آنها هستند که مسئول تحقق و دگرگونی‌های ظریف در ریتم، رنگ‌آمیزی و دینامیک قطعه و موسیقی خویش است.

صداها و اصوات ضبط ‌شده ممکن است الکترونیکی،‌ انواع سر و صداها یا اجرای زنده نوازندگان باشد. گاهی نیز اجراکنندگان با اجرای دوئت میان خود یا هم ‌نوازی با نسخه ‌ای ضبط ‌شده از اجرای خود که با روش‌های الکترونیکی پرورانده شده است ،‌ سر و کار دارند.

در این موسیقی اصیل هرگز از صداها و سازهای اکوستیکی به طور مرسوم استفاده نمی شود. صداها یا از پایه توسط مدارهای الکترونیکی مانند سینتی سایزر تولید می شود و یا در روشی دیگر با نمونه گیری از صدای سازهای اکوستیکی و یا آوای انسان توسط تکنولوژی صدای دیجیتال و پخش آنها توسط نرم افزارها در محدوده ای خارج از محدوده فرکانسی طبیعی و همچنین استفاده از افکتهای گوناگون روی سمپل ها، صدا هایی خلق می شوند که هرگز پیش از این شنیده نشده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.