موزیکالیته به چه معناست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

هر موسیقی که می شنوید دارای ویژگی های خاصی است. از سبک موسیقی گرفته تا نوع ساخت آن. اما یکی از موضوعات مهم در شناخت ویژگی های یک موسیقی توجه به نوع ساخت آن است، ساخته شده با صدای واقعی یا با کامپیوتر! برای تشخیص این موضوع باید با دو مفهوم سونوریته و موزیکالیته آشنا باشید. در مطالب پیشین مفهوم سونوریته را به طور مفصل بیان نمودیم. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با موزیکالیته در موسیقی بیشتر آشنا شوید.

موزیکالیته چیست؟

بیش از ۲۰ سال است که کامپیوتر ها توانایی اجرای نت های موسیقی را دارند. یعنی شما میتوانید هر نتی را که میخواهید به کامپیوتر بدهید و آن را برای شما اجرا کند. این اجرا ممکن است دقیق تر از اجرای هر نوازنده ای باشد. اجرای کامپیوتر ها معمولا بدون خطا و بسیار حساب شده است.

اما چه تفاوتی بین اجرای یک قطعه به وسیله کامپیوتر و اجرای همان قطعه توسط یک انسان است؟

بله، احساسات !

تفاوت کامپیوتر و انسان در موزیکالیته و سونوریته است. احساسات، کلمه ای که بین یک انسان و یک کامپیوتر در اجرای قطعه های موسیقی یک دنیا فاصله ایجاد کرده است. تنها با احساسات است که شما میتوانید یک قطعه موسیقی را آنگونه که شایسته آن است، بنوازید و خود و هر شنونده ای از شنیدن آن لذت ببرید.

احساسات در نواختن مربوط میشود به بحث قوی و ضعیف نواختن و داینامیک یا بالا و پایین بردن قطعه در جاهای مختلف. این کار باعث میشود قطعه حالت یک نواختی به خود نگیرد که اگر این اتفاق بیافتد شنونده به سرعت از صدای آن خسته میشود. اگر میخواهید حوصله کسی با صدای ساز شما سر نرود بحث داینامیک را جدی بگیرید.

احساسات در موزیکالیته

موزیکالیته به معنی با احساس نواختن است. ما برای اینکه بتوانیم یک قطعه را با احساسات مورد نیاز آن بنوازیم ابتدا باید خود قطعه را بشناسیم. اینکه آهنگساز او کیست؟ این قطعه مربوط به چه قرنی است؟ اهنگساز او کجا زندگی میکرده یا حال و هوای آن کشور در زمان ساخت این قطعه چطور بوده؟

بسیاری از قطعه در زمان جنگ ساخته شده که با موزیکالیته صحیح شما میتوانید احساسات آن را تنها با نواختن آن قطعه به دیگران انتقال دهید. و چه زیبا نواخته میشود قطعه ای که شناخته شود و به درستی با احساسات با آن برخورد کرد.

بنابراین اگر موسیقی با احساسات واقعی و بدون صداسازی با کامپوتر ساخته شود، میتوان مفهوم موزیکالیته را در آن دید.

شما نیز می توانید از این پس و با شناخت بیشتر سونوریته و موزیکالیته تفاوت بین این دو را در موسیقی ها درک نمایید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.