مفهوم رزونانس در موسیقی

رزونانس صدا همان پدیده تشدید است که درموسیقی کاربرد مهمی دارد.این پدیده برای افرادی که می خواهند در خوانندگی موفق باشند حائز اهمیت است.در این بخش ازوبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم رزونانس در موسیقی بیشتر آشنا شوید.

مفهوم رزونانس در موسیقی چیست؟

همانطور که گفته شد رزونانس صدا همان پدیده تشدید است که شاید در فیزیک دبیرستان با آن آشنا شده باشیم . اما در مورد صدای انسان ، رزونانس صدا از اهمیت خاصی برخوردار است که به زیبایی و استحکام بیشتر صدای ما منجر خواهد شد .

رزونانس صدای انسان بیشتر در درون حفره های سر اتفاق می افتد ؛ به این صورت که انرژی ارتعاشی صدا در حفره های سر ما ذخیره می‌شود و بصورت نیرویی کوچک و متناوب باعث انرژی نوسانی با دامنه ای بزرگ تر می شود.

حتی اگر نخواهیم بصورت حرفه ای از صدای خود استفاده کنیم هم باید به این توانمندی مجهز شویم تا صدای زیباتر و دلنشین تری داشته باشیم . این صدای زیبا و دلنشین وسیله ای برای ارتباطات بهتر و کسب موفقیتهای بیشتر خواهد بود

مبحث رزوناس در صداسازی مربوط به بحث تشدید کننده های صوتی در بدن در سینه ، فضای دهانی ، و سر می باشد که خواننده می بایست با تمرینات ویژه ای توانایی استفاده از این فضا ها را در خود بالا ببرد. به طور کلی رزونانس درفیزیک نیز از تشدید یا بازآوایی میگوید.

در تعریف رزونانس آمده است :

بازآوایی یا رزونانس یا تشدید در فیزیک عبارت است از تمایل سیستم به نوسان با بیشینه دامنه در فرکانس‌هایی خاص که به آنها فرکانس رزونانس و یا فرکانس تشدید گویند. در چنین فرکانس‌هایی انرژی ارتعاشی در جسم ذخیره می‌شود و در نتیجه نیرویی کوچک و متناوب می‌تواند باعث حرکتی نوسانی با دامنه بزرگ شود.

هر خواننده ای به طور طبیعی دارای حدود دو اکتاو صدا می باشد. از پایین ترین نت صدای خود تا بالاترین آن. این دو اکتاو از بم ترین نت صدای فرد تا دو اکتاو بالاتر از آن به چهار دانگ قابل تقسیم است، در واقع اکتاو اول به دو دانگ و اکتاو دوم نیز به دو دانگ تقسیم می شود.

برای مثال اگر شخصی پایین ترین نت صدایش نت A (لا) روی خط پنجم کلید فا باشد و بالاترین آن نت E (می) بین خطوط چهارم و پنجم کلید سل چهار دانگ صدایش از دانگ اول تا دانگ چهارم به صورت بالا رونده به این صورت تقسیم بندی می شود :

دانگ اول نت A کلید فا ، تا نت D

دانگ دوم نت D کلید سل تا نت G

دانگ سوم از نت G تا نت C

دانگ چهارم از نت C تا بالاترین نت صدای فرد

نکته بسیار مهم و کلیدی در خواندن ، خروج صحیح صدا از تشدید کننده مخصوص به خود می باشد. زمانی که خواننده ای اصولی ، صحیح و علمی میخواند درهرکدام از این دانگ ها میبایست یک در تشدید کننده مخصوص به خود احساس لرزش داشته باشد.

دانگ اول :   احساس لرزش در حفره های تنفسی در سینه

دانگ دوم : احساس لرزش در لب بالا

دانگ سوم : احساس لرزش درسینوس های گونه

دانگ چهارم : احساس لرزش درسینوس های پیشانی

ریشه واژه رزونانس از کجا آمده است ؟

نکته جالب در خصوص واژه رزونانس یا Resonance این هست که از واژه لاتین Resound یا بازتاب صدا برداشت شده است . اگر احتمالا کار موسیقی انجام داده باشید با دیوارهای آکوستیک آشنایی دارید ؟ به نظر شما دلیل نیاز به این دیوارها چیست؟ در واقع این نوع طراحی در اتاق های موسیقی برای جلوگیری از بازتاب و جذب انرژی و ارتعاشات صوتی یا همان رزونانس صوتی استفاده می شود چون اگر وجود داشته باشد باعث خراب شدن صدای اصلی می شود.

چند نوع رزونانس وجود دارد؟

رزونانس انواع و اقسام دارد ، بصورت کلی انواع مکانیکی ، رزونانس صوتی ، رزونانس الکترومغناطیسی ، رزونانس مغناطیسی هسته ای ، رزونانس چرخش الکترونی و رزونانس موج کوانتومی وجود که قطعا فقط صوتی و مکانیکی اش قابل درک است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.