مفهوم تمبر در موسیقی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

رنگ، طنین یا تَمبِر یکی از مفاهیم مهم در موسیقی است .تمبر در موسیقی ، عبارتی است برای توصیف کیفیت صدایی که ازسازموسیقی مخصوصی، به وجود می‌آید. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم تمبر در موسیقی بیشتر آشنا شوید.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مفهوم تمبر در موسیقی

همانطور که گفته شد تمبر در موسیقی ، عبارتی است برای توصیف کیفیت صدایی که از ساز موسیقی مخصوصی، به وجود می‌آید، به عبارت ساده‌تر، کیفیت احساس شنوایی تولیدشده توسط تُن یک موج صوتی را تمبر می گویند .

رنگ صدا در موسیقی

رنگ صدا را به صورت ادراک و احساس شنوایی که توسط امواج صوتی تولید می‌شود هم تعریف کرده‌اند. به تعریفی دیگر می‌توان گفت که تمبر، شامل خصوصیاتی از یک صوت می‌شود که آن را از اصوات دیگر متمایز می‌کند. دقیقا همین خاصیت صوت است که باعث می‌شود صدای مادرتان را از مادربزرگ‌تان تشخیص بدهید.

همان‌طور که محال است صدایی را که طنین ندارد، بشنویم، موسیقی نیز، باید طنین (تمبر) یا آهنگ مخصوصی داشته باشد تا شنیدنی باشد. به همین جهت، گاهی از آن با عنوان «رنگ‌آمیزی» یا «آرایش» در یک اثر نیز یاد می‌شود.

طنین در موسیقی مثل رنگ در نقاشی است و یکی از ارکان جالب موسیقی است. اهمیت آن نه از جهت پیشرفت‌هایی است که تاکنون در آن حاصل شده، بلکه به جهت پیشرفت هایی است که احتمالا در آینده صورت خواهد گرفت.

مفهوم تمبر در موسیقی

آشنایی و درک خوب از «تیمبر» برای اهالی موسیقی خصوصا خواننده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یک خواننده باید به گونه‌ای با کیفیت‌های مختلف صوتی آشنا باشد که بتواند در یک قطعه موسیقی تن‌های مختلف یا رنگ صداهایی متناسب با قطعه را تولید کند.

شاید برخی اصطلاحات برای توصیف صدای خوانندگان برای شما آشنا باشد، اصطلاحاتی مثل صدای سیگاری، صدای ابریشمی، صدای زنگ‌دار، صدای گرم، صدای حجیم وغیره. این اصطلاحات سعی دارند تا به رنگ صدای فرد اشاره کنند.

چه خواننده باشید، چه گوینده و چه اینکه بخواهید با صدای‌تان هنگام صحبت کردن روی مخاطب تاثیر بگذارید، می‌توانید با تولید رنگ صداهای مختلف، آن احساسی را که می‌خواهید به صدای‌تان یا موسیقی‌تان پیوند بزنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.