مفهوم آنسامبل در موسیقی

آنسامبل یا همنوازی به نوعی از گروه های موسیقی گفته می شود که تحت شرایط خاصی به اجزا می پردازند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با مفهوم آنسامبل در موسیقی آشنا نماییم.با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

مفهوم آنسامبل در موسیقی چیست؟

همنوازی یا گروه‌ نوازی، همان نوازندگی هماهنگ جمعی است که در اصطلاح موسیقیایی به آن آنسامبل (Ensemble)  گفته می‌شود.به عبارتی دیگر آنسامبل  که به عنوان یک گروه موسیقی نیز شناخته می شود ، گروهی از افراد است که موسیقی ساز یا آوازی را اجرا می کنند ، که معمولاً تمام گروه با یک نام مشخص شناخته می شوند.

در موسیقی کلاسیک سه نفره یا کوارتت یا صدای خانواده های سازهای موسیقی را با هم ترکیب می کنند و یا سازهایی را از یک خانواده ساز مانند گروه های زهی یا گروه های بادی با هم ترکیب می کنند.

در گروه های موسیقی جاز ، این سازها معمولاً شامل سازهای بادی ، یک یا دو ساز "آواز" آکورد ، یک ساز بیس ، و یک درامر یا کوبه ای است.

در گروه های راک ، که معمولاً گروه های راک خوانده می شوند ، عموما گیتارها و کیبوردها و یک بخش ریتم وجود دارد که از یک گیتار باس و کیت درام تشکیل شده است.

مفهوم آنسامبل در موسیقی چیست؟
مفهوم آنسامبل در موسیقی چیست؟

Musical ensemble‎

همانطور که گفته شد ،گروه موسیقی( Musical ensemble‎) که گروه موزیکال هم گفته می‌شود، گروهی است با نامی مشخص از افراد که ساز می‌نوازند یا هم‌خوانی می‌کنند. نوع گروه به تعداد نوازندگان ؛ نوع ساز ؛ و نوع موسیقی   بستگی دارد. برخی از گروه‌های موسیقی منحصراً از ساز استفاده می‌کنند مانند چهار نوازی جاز و ارکستر و برخی دیگر، فقط از خواننده تشکیل شده‌اند مانند گروه کر .

در موسیقی پاپ و موسیقی کلاسیک ، هم از ساز و هم از خواننده استفاده می‌شود. در موسیقی کلاسیک، در سه نوازی یا چهارنوازی ، اصوات موسیقایی یک ساز را با چند خانواده سازی، درهم می‌آمیزند (مانند پیانو ؛ سازهای زهی و سازهای بادی ).

گاهی نیز تنها از یک خانواده سازی بهره می‌برند (مانند کوراتت زهی یا پنج‌نوازی بادی). برخی گروه‌ها مانند ارکستر از خانواده‌های سازی متنوع و گسترده‌ای بهره می‌برند. برای مثال از بخش سازهای بادی ؛ سازهای بادی برنجی ؛ سازهای بادی چوبی و سازهای کوبه ای   استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.