معرفی موسیقی نظامی

آهنگ سازی فقط هنر تلفیق نت ها و ساخت یک ملودی گوش نواز نیست.گاهی اهداف بزرگتری را دنبال می کند.برای مثال به موسیقی نظامی می توان اشاره نمود.در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با موسیقی نظامی بیشتر آشنا شوید.

معرفی موسیقی نظامی

موسیقی نظامی به انگلیسی  Martial music یا( Military music) نوعی موسیقی  است که برای تحریک حس  میهن پرستی شجاعت، غرور ملی و … ساخته می‌شود. «Martial» در لُغت به معنای: جنگی و پرخاشجو می‌باشد.

سازهایی که به‌طور معمول در موسیقی نظامی استفاده می‌شوند شامل ۳ گروه زیر می‌باشند.

  • سازهای بادی چوبی
  • سازهای بادی برنجی
  • سازهای کوبه ای

از سازهای دیگر نیز در کنار ۳ گروه اصلی بالا ممکن است در ساخت قطعات نظامی توسط  آهنگساز استفاده شود.

در اجرای موسیقی نظامی اگر فقط از گروه «سازهای بادی برنجی» استفاده شود به آن «فانفار»  به ایتالیایی (Fanfara)» یا «موسیقی کِلرُن»   (Clarion ) گفته می‌شود.

معرفی موسیقی نظامی

 موسیقی نظامی در ایران

موسیقی نظامی در ایران سابقه ای کهن دارد. سرودهای جنگی همواره موجب نشاط سربازان و تلاشی برای رسیدن به پیروزی بوده‌است. ؛ زنوفن  « تاریخ نگاریونانی»  در کتاب «خصال کوروش» از سرودی یاد می‌کند که « کوروش » و سپاهیانش در هنگام حمله به سربازان «آسور» خوانده‌اند. همچنین در این کتاب از صدای « شیپور » به عنوان علامت حرکت و عزیمت سپاه کوروش یاد می‌کند.

به نقل از این کتاب کوروش به سردار سپاهش فرمان می‌دهد که در هنگام جنگ٬ با همراهان خود در جلوی سپاه قرار گیرد٬ وقتی حملات دو سپاه آغاز شد٬ سرود جنگی را می خوانم و شما بی درنگ جواب مرا بدهید٬ و این اتفاق روی داد.

سازهایی مانند کووس ؛ دهل ؛ کرنا ؛ شیپور ؛ سرنا و ... سازهای موسیقی نظامی بوده‌اند که در ابیات شاعران به چشم می خورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.