آشنایی با انواع سایز ها و مدل‌های مختلف یوکللی

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد ، یوکللی یا همان گیتار کوچک یکی از سازهای محبوب و خوش صدا به شمار می آید.اما شاید ندانید که این گیتار کوچک مدل‌های مختلف دارد.این تفاوت در نوع و سایز آن ها می باشد.در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با انواع مدل‌های مختلف یوکللی آشنا شوید.

سایز ها و مدل‌های مختلف یوکللی( گیتار کوچک )

یوکللی در سایزها و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود. مهم‌ترین شاخص تعیین سایز یوکللی طول سیم(فاصله‌ی پل تا شیطانک) و طول کلی ساز(از سردسته تا قسمت پایینی بدنه) است.

تفاوت مهمی که سایز یوکللی ایجاد می‌کند در وزن ساز و حجم و گرمی صدای تولیدی آن است. به طور کلی هرچه ساز یوکللی بزرگ‌تر باشد، ساز سنگین‌تر است و البته حجم و گرمی صدای بیشتر و قیمت بالاتری دارد.

یوکللی ۴ سایز اصلی دارد:

  • یوکللی سوپرانو
  • یوکللی کنسرت
  • یوکللی تنور
  • یوکللی باریتون

علاوه بر این چهار سایز رایج یوکللی، ۳ سایز دیگر پاکت، باس و کنترباس هم وجود دارد که کمتر رایج است. یوکللی سوپرانو معمولا به عنوان یوکللی استاندارد در هاوایی شناخته می‌شود و بعد از یوکللی پاکت(جیبی) و سوپرانینو، کوچک‌ترین مدل یوکللی است.

آشنایی با انواع سایز ها و مدل‌های مختلف یوکللی

نوازندگان مشهور یوکللی( گیتار کوچک )

یوکللی نوازان مختلف در سبک‌های متفاوتی در جهان وجود دارند. بعضی از این نوازندگان ساز اصلیشان یوکللی است و از شهرت جهانی برخوردار هستند و بعضی دیگر یوکللی را به عنوانی یکی از سازهای محبوبشان و در کنار ساز اصلی خود می‌نوازند.

از جمله معروف‌ترین یوکللی نوازان می‌توان به این نوازندگان اشاره کرد:

ایزرائیل کاماکاویوُله معرف به «ایز» :  نوازنده مشهور اهل هاوایی که با کاور آهنگ بر فراز رنگین کمان شهرت جهانی یافت.

کلیف ادواردز معرف به «یوکولیلی آیک»:  بسیاری او را پدرخوانده‌ی نوازندگی یوکللی می‌دانند که در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ میلادی شهرت قابل توجهی داشت.

ارکستر یوکللی بریتانیا: یکی از شناخته شده ترین گروه های یوکللی در دنیا که قطعات مختلف با سبک‌های متفاوت را با یوکللی اجرا می‌کنند.

ادی کامائی: یوکللی نواز مشهور، آهنگ‌ساز، خواننده و تولید کننده سینما.

جیک شیمابوکورو: نوازنده مشهوری که با معروف شدن یکی از ویدیوهایش روی یوتیوب شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.