مدت زمان یادگیری انواع ساز‌ها

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

یکی از سوالات پر تکرار برای افرادی که قصد یادگیری یک ساز را دارند، مدت زمان یادگیری آن می باشد.مدت زمان یادگیری یک ساز به موارد بسیار زیادی از جمله استعداد، میزان تمرین، نحوه و متد آموزشی و ... بستگی دارد.اما اگر بخواهیم به طور کلی و نسبی به این سوال پاسخ دهیم می توان از تجربه های گذشته به نتایج قابل ذکری رسید. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام مدت زمان یادگیری سازها را می توانید بخوانید.

 مدت زمان یادگیری انواع ساز‌های زهی

سازهای زهی یا کوردوفون به ساز‌هایی گفته می‌شود که صدا در آن‌ها از طریق ارتعاش سیم ایجاد می‌شود.

 ارتعاش سیم می‌تواند از طریق مضراب یا زخمه باشد (مانند تار و سنتور و …) و یا می‌تواند از طریق آرشه انجام شود (مانند ویولن و کمانچه و…).

این ساز ها عبارتند از: تار، سه تار، سنتور، عود، قانون، قیچک، رباب، کمانچه، دوتار، تنبور، قوپوز، باغلاما، ویولن، ویولن سل، گیتار، گیتار الکتریک، چنگ و …

فردی که یکی از ساز‌های زهی را برای آموختن و نواختن انتخاب می‌کند، باید بسیار با حوصله و با اراده باشد.

 روند یادگیری ساز‌های زهی کمی طولانی است و به تمرین و پشتکار فراوانی احتیاج دارد. همچنین به چابکی و قابلیت هماهنگی زیادی نیاز دارند. به طور کلی برای فردی که تمرین مداوم و روزانه داشته باشد، حداقل ۱۰ الی ۲۴ ماه زمان لازم است تا دوره‌ی مقدماتی را به اتمام برساند.

(توجه شود که این زمان تقریبی است و برای کودکان کم سن با توجه به تمرین کم آن‌ها ممکن است که زمان بیشتری برای یادگیری لازم باشد)

 مدت زمان یادگیری انواع ساز‌ها

مدت زمان یادگیری ساز‌های بادی یا آیروفون‌ها

ساز‌های بادی یا ساز‌های هواصدا به ساز‌هایی گفته می‌شود که صدا در آن‌ها از طریق ارتعاش هوا ایجاد می‌شود.

ساز‌های بادی انواع مختلفی دارند و معمولا آن‌ها را به دو دسته‌ی ساز‌های کوچک و بزرگ تقسیم می‌شنوند.

 ساز‌های کوچک در سایز کوچک‌تری نسبت به دیگر ساز‌های بادی هستند و حمل و نقل راحت‌تری دارند مانند انواع فلوت‌ها، کلارینت، نی، ساز‌های بادی محلی مثل نی انبان، کرنا، سرنا، بالابان، دودوک، گارمون و … .

 ساز‌هایی که در دسته ساز‌های بزرگ قرار می‌گیرند، دارای ابعاد بزرگتری هستند و حمل و نقل دشواری دارند مانند باسون، ساکسیفون، هورن، ترومبون، ترومپت و … .

یادگیری این ساز‌ها از سرعت پیشرفت بالایی برخوردار است و به طور متوسط زمانی بین ۱۲ الی ۲۴ ماه لازم است تا دوره‌ی مقدماتی تمام شود.

 (توجه شود که این زمان تقریبی است و برای کودکان کم سن و سال با توجه به تمرین کم آن‌ها ممکن است که زمان بیشتری برای یادگیری لازم باشد.)

مدت زمان یادگیری انواع ساز‌های کوبه‌ای

ساز‌های کوبه‌ای یا ممبرافون‌ها به ساز‌هایی گفته می‌شود که تولید صدا در آن‌ها بر اثر ضربه‌ی دست یا چوب انجام می‌شود.

 ساز‌های کوبه‌ای ایرانی عبارتند از: تمبک، دف، دهل، دمام، نقاره و … و ساز‌های غربی عبارتند از: درامز، تومبا، تمپو، هنگ درام، کاخن و …

ساز‌های کوبه‌ای تقریبا نسبت به دیگر ساز‌ها یادگیری راحت‌تری دارند و نوازنده‌ای که ریتم قوی داشته باشد پس از مدت کوتاهی حدود یک سال پیشرفت قابل توجهی می‌کند.

 (توجه شود که این زمان تقریبی است و برای کودکان کم سن و سال با توجه به تمرین کم آن‌ها ممکن است که زمان بیشتری برای یادگیری لازم باشد.)

 مدت زمان یادگیری خودصدا‌ها یا ایدیوفون‌ها

خودصدا‌ها ساز‌هایی هستند که خود به خود قابلیت ایجاد صدا را دارند و ماده‌ی سازنده‌ی آن‌ها سخت، غیر قابل انعطاف و در عین حال قابل ارتعاش است.

برخی از خودصدا‌های متداول در ایران عبارتند از: چاک، کرب، سنج، قارقارک و …

یادگیری این ساز‌ها بسیار ساده است و طی یک آموزش کوتاه نوازنده آن را فرا می‌گیرد.

مدت زمان یادگیری سازهای کلاویه‌ای

ساز‌های کلاویه‌ای مانند ارگ، پیانو، آکاردئون یا ملودیکا تقریبا شروع خوبی دارند و نوازنده پس از مدت کوتاهی می‌تواند قطعات ساده و بدون تکنیک را بنوازد و مسلما برای تبدیل شدن به یک نوازنده‌ی حرفه‌ای مسیری بس طولانی را در پیش خواهد داشت.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.