مترونوم چیست و چه کاربردی دارد؟

مترونوم چیست و چه کاربردی دارد؟

در موسیقی و در هنگام اجرای قطعات مختلف ما به یک متر یا مقیاس نیاز است تا بتوان بر اساس آن روی یک ریتم یکنواخت جلو رفت . البته در نوازندگان حرفه ای این ریتم به صورت درونی بوجود خواهد آمد ولی برای هنرجویان یا نوازندگان مبتدی بسیار مهم است که در نوازندگی روندی یکسان داشته باشند .این یکسان سازی را مترونوم انجام میدهد.در این مطلب بخوانید مترونوم چیست و با کاربرد و انواع آن آشنا شوید.

مترونوم یک ابزار تمرینیِ موسیقیست که ضربات یک‌نواخت و پی‌درپی ایجاد می‌کند تا نوازندگان را در نگه‌داشتن ریتم یک قطعهٔ موسیقی یاری دهد. این ضربه‌ها با یکای ضرب در دقیقه (BPM) سنجیده می‌شوند.

تاریخچه

این وسیله در سال ۱۸۱۴ میلادی توسط یک مخترع آلمانی به نام یوهان ملتس اختراع شد و اختراع آن را می توان نقطه عطفی در تاریخ آموزش موسیقی به حساب آورد.

انواع مترونوم

مترونوم‌های مکانیکی :

مترونوم‌های مکانیکی برای دهه ها تنها نوع مترونوم برای نوازندگان به حساب می آمد. این مترونوم‌ها بسیار دقیق هستند و با نیروی مکانیکی و حرکت پاندولی عمل می کنند و علی رغم اینکه به دلیل به بازار آمدن نمونه‌های دیجیتال در حال کم شدن هستند. اما افراد زیادی به خاطر نوستالژیک بودن از آنها استفاده می کنند.

مترونوم چیست و چه کاربردی دارد؟

مترونوم‌های دیجیتال :

به بازار آمدن مترونوم دیجیتال یک تحول بزرگ در استفاده از این ابزار بود. این مترونوم‌ها به خاطر توانایی پردازش و قابلیت  فوق العاده ای که در شکست ضرب ها در اختیار کاربر قرار می دادند، نگاه نوازندگان را به این ابزار تغییر دادند.

نمونه خیلی جدید آنها را می توان در اپ های موبایل مشاهده کرد. توسط این مترونوم‌ها سخت ترین و پیجیده ترین ریتم ها را نیز می توان به خاطر سپرد و نواخت و توصیه می کنیم به عنوان فردی که به دنبال آموزش گیتار یا هر ساز دیگری هستید حتما از این نوع استفاده کنید.

استفاده از مترونوم برای ریتم زدن با گیتار

یکی از عواملی که به شما کمک می کند به توانایی بالا در اجرای ریتم در گیتار برسید، تمرین با مترونوم است. خیلی از گیتاریست به خصوص آن دسته که با گروه تمرین می کنند همیشه از این ابزار استفاده می کنند.

در واقع استفاده از این وسیله همیشگی نیست و تا زمانی که شما توانایی درک موسیقی را با گوش خود داشته باشید به این وسیله نیارمند خواهید بود.

اگر می خواهید خود را به عنوان یک گیتاریست و یا نوازنده موسیقی به عرصه هنری نشان دهید،می توانید هر یک از ساز های مورد علاقه خود را با بهترین اساتید و در بهترین آموزشگاه منطقه نارمک آموزش ببینید.

در آموزشگاه موسیقی الهام ، طریقه صحیح نوازندگی با بهترین متد آموزشی به شما آموزش داده خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.