بیوگرافی استاد لوریس هایکازی

چکناواریان لوریس هایکازی  در ۲۱ مهر ماه سال ۱۳۱۶ در  شهر زیبای بروجرد چشم به جهان گشود.  وی آهنگساز ؛ رهبر ارکستر ؛ نویسنده  و نقاش ارمنی تبار اهل ایران است و یکی از چهره‌های شناخته‌شدهٔ فرهنگی ایران و ارمنستان می باشد.در ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این هنرمند برجسته بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی استاد لوریس هایکازی

در ۵ سالگی با وجودی که هیچ تشویقی از طرف پدر و مادرم نداشت ویولن اسباب بازی درست می کرد  و به زعم خود ساز می زد اما  از ۷ سالگی معلم ویولن گرفته و کار جدی را در موسیقی آغاز کرد.

۱۴ ساله بود که ارکستر کلوپ ارامنه را رهبری و در ۱۶ سالگی ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد و قطعاتی از بتهوون، باخ، خاچاطوریان اجرا نمود.

بیوگرافی استاد لوریس هایکازی

فعالیت های حرفه ای

چکناواریان به‌عنوان آهنگساز تاکنون بیش از ۷۵ اثر شامل ۶ اپرا، ۵ سمفونی  ؛ ۱ اوراتوربو ؛ ۱ رکوئیم ؛ آثاری در زمینهٔ موسیقی کر ؛ موسیقی مجلسی ؛ موسیقی باله ؛ پیانو وخوانندگی  ، و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو ؛ ویولن ؛ گیتار  ، سلو و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. او بیش از ۱۰۰ اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، اِمی و ای‌اس‌وی منتشر کرده‌است.

چکناواریان بسیاری از ارکسترهای مهم جهان از جمله ارکستر « فیلارمونیک ارمنستان »،  «فیلارمونیک سلطنتی انگلستان»، «فیلارمونیک سلطنتی لیورپول»، «ارکستر مجلسی انگلیس»، «ارکستر سمفونیک لندن» را رهبری کرده‌است.

در مهر سال ۱۳۹۸ لوریس چکناواریان به‌عنوان سفیر صلح ایران در  سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

فعالیت ها ی اخیر

وی درباره فعالیت‌های آتی خود اظهار کرد: طی چهار ماه گذشته روی قطعه بسیار خاصی کار کردم، فعلا نمی‌توانم نامی از این قطعه بیاورم، زیرا هنوز تمام نشده است، اما این اثر حاصل نزدیک به چهار ماه خانه نشینی و تفکر و تامل بوده است، به گمان خودم یکی از به یادماندنی‌ترین قطعات طول عمر کاری من خواهد بود.

لوریس چکناواریان پیرامون فعالیت‌های خود در ایام قرنطینه کرونایی گفت: خدا را شکر که حالم خوب است، طی ماه‌های گذشت تماما در خانه ماندم و سعی کردم تا بیرون نروم، البته در همین مدت تماما مشغول کار و آهنگسازی در منزل بودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.