صدای میکس ( Mix Voice ) چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

اگر خواندن با صدای بالا و عمیق را دوست دارید، آشنایی با روش صدای میکس ( Mix Voice) برای شما بسیار مهم خواهد بود.در این روش می توانید بدون آسیب رساندن به حنجره خود، با صدای بالا بخوانید و از خواندن خود لذت ببرید.درادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با صدای میکس بیشتر آشنا شوید..

صدای میکس ( Mix Voice ) چیست؟

صدای میکس یک محدوده ی جداگانه نیست. در حقیقت، اگر با یک دید جامع به صدا نگاه کنیم ، خواهیم دید که تنها یک صدا وجود دارد که ما نیاز به تعلیم و ایجاد تعادل در آن داریم. اغلب زمان هایی که ما آموزش آواز و خوانندگی را شروع می کنیم ، صدایمان را به دو بخش مجزای صدای سینه و صدای سر تقسیم می کنیم. بعد از مدتی به این نتیجه خواهیم رسید که برای حرکت یکنواخت بین این دو محدوده ی صوتی به یک تغییر وضعیت و تغییر رزونانس (مانند عوض کردن دنده در رانندگی) نیاز داریم. به محدوده ای که در آن این تغییر وضعیت صورت می گیرد محدوده ی صدای میکس یا صدای میانی می گویند.

محدوده ی صدای میکس بازه و محدوده ای است که محدوده های سینه و سر به هم نزدیک می شوند و رزونانس آنها باهم ترکیب می شود. در واقع یکی از دلایلی که باعث اهمیت بسیار بالای صدای میکس می شود علاوه بر اینکه باعث حرکت نرم و یکنواخت بین محدوده های صوتی می شود , این است که خواص و ویژگی های هر دو رجیستر صدای سینه و صدای سر را در خود دارد. به همین دلیل می توانیم انعطاف و همچنین قدرت خاصی را در این محدوده شاهد باشیم.

به عبارت دیگر صدای میکس صدایی بسیار سبک است که با آن میتوان نت های بالا را به راحتی اجرا کرد بدون اینکه فشاری به تارهای صوتی وارد شود.

صدای میکس ( Mix Voice ) چیست؟

خوانندگان معروف با مهارت اجرای صدای میکس در آواز

خوانندگانی همچون حسین خواجه امیری ( ایرج ) ، اکبر گلپایگانی ( گلپا ) ، لوچانو پاواروتی ، سلن دیون ، آندریا بوچلی و مایکل جکسون را میتوان به عنوان خوانندگانی که از صدای میکس استفاده میکرده اند نام برد.

حالا چگونه صدای میکس تولید کنیم؟

برای دست یابی به صدای میکس باید ابتدا بتوانید به صورت متمایز صدای سینه ( Chest Voice ) و صدای سر ( Head Voice ) خود را تقویت کنید. در مرحله بعد باید صدای سر خود را به سمت محدوده ی فارینکس هدایت کرده و صدای فارنجیل را بسازید و سپس با اضافه کردن مقداری صدای سینه ، آن را به صدای میکس تبدیل کنید.

البته طبیعی است که نتوانید این کار را به راحتی انجام دهید یا حتی بعد از انجام دادن آن دوباره سر نخ را گم کنید و سر در گم شوید زیرا تولید صدای میکس کار راحتی نیست و برای افراد مختلف تمرینات متفاوتی برای تولید آن وجود دارد.

برای استفاده از این روش نیاز دارید تا با تمرین بسیار و تحت تعلیم اساتید آواز و صداسازی مهارت خود را افزایش دهید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.