شش نکته مهم برای یک تنظیم بهتر

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

تنظیم آهنگ یک کار تخصصی است که تنظیم کننده با مهارتی که دارد به زیبا شدن آهنگ کمک می کند.اگر می خواهید شما هم به عنوان تنظیم کننده فعالیت حرفه ای داشته باشید، پس حتما ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را دنبال نمایید زیرا شش نکته مهم  برای یک تنظیم بهتر را برای شما گردآوری نموده ایم.با ما همراه باشید.

شش نکته مهم  برای یک تنظیم بهتر

یک قانون نانوشته وجود دارد که می گوید وقتی برای یک جلسه ی ضبط آماده می شوید، هرچه در مراحل پیش از ساخت موزیک وقت بگذارید، خروجی بهتری از کارتان خواهید گرفت.

این نکته در مورد تنظیم موزیک هم صدق می کند.

تنظیم یکی از اصلی ترین مهارت های یک تولیدکننده برای بهتر کردن یک آهنگ است، زیرا همه چیز از میکس کردن آهنگ گرفته تا نحوه رسیدن به ایده ای که در ابتدا از آن الهام گرفته اید، را پوشش می دهد. در این ادامه شما را با شش کلید برای تنظیم بهتر آشنا خواهیم کرد :

۱ - یک تنظیم خوب تنظیمی است که در آن آهنگ خیلی زود تمام شود.

این بدان معناست که طولانی بودن آهنگ می تواند باعث خستگی و دلسردی شنونده شود بنابر این بهتراست به جای این که یک ثانیه به آن اضافه کنید تا آهنگ طولانی تری داشته باشید، آهنگ را با یک ثانیه زودتر تمام کنید.

بدون شک شما می خواهید که شنونده تان بارها آهنگ را گوش کند و ترجیح نمی دهید که  علاقه اش را با بیش از حد شنیدن آهنگ از دست بدهد؟

آهنگ های تان را کوتاه تر، ساده تر و دقیق تر تنظیم کنید.

۲-  به موسیقی های دیگر مراجعه کنید. این کار می تواند کمک شایانی به شما کند.

۳ - از درجات مختلف دینامیک برای حرکت بین بخش ها استفاده کنید.

حرکت از یک کورس مهار شده به یک کورس بزرگ تاثیر بیشتری خواهد داشت نسبت به موقعی که همه چیز از میزان اول، بزرگ و بلند باشد. توجه به این نکته دینامیک، تنظیم را برای تان شگفت انگیزتر خواهد کرد.

تغییر داینامیک موزیک بین قسمت verse و chorus یکی از ساده ترین و در عین حال طبیعی ترین راه ها برای ایجاد تحرک بیشتر در موزیک است.

برای مثال قسمت های ترجیع بند (chorus) معمولا صدای بلندتری نسبت به verse دارند.

درامرها می توانند برای قسمت verse با sidestick روی snare بکوبند و برای قسمت ترجیع بند صدای کاملی از snare بگیرند.

گیتاریست ها می توانند در قسمت chorus اجرای ریتمیک و strumming داشته باشند و در قسمت verse به آرپژ زدن بپردازند؛ کیبوردیست ها هم می توانند در قسمت ترجیع بند نت های بیشتری را در هر آکورد قرار دهند.

راه های بسیار زیادی برای ایجاد تغییرات داینامیک در موزیک وجود دارد که بیشتر آن ها مربوط به اضافه کردن یا تغییر دادن سازبندی در قسمت های مختلف آهنگ است.

۴ - از ریسک کردن نترسید و ریسک کنید این باعث می شود که چیز های جدید را امتحان کنید و در حق خودتان لطف خواهید کرد.

این ریسک می تواند طراحی صدا برای انتقال، روش جدید استفاده از سینتی سایزر یا یک افکت باشد. … شاید این تنها راه برای تازه و جالب نگه داشتن تنظیمات تان نباشد، ولی راهی برای ایجاد انگیزه ؛ درگیر شدن و به چالش کشیدن شما درطی روند نوشتن است.

۵- تکرار می تواند راه دیگری برای بهبود نوشتههای شما باشد بنابراین از تکرار به نفع خودتان استفاده کنید.

فراموش نکنید که با تکرار به اندازه کافی، هر چیزی می تواند به ملودی یا موتیف اصلی یک آهنگ تبدیل شود.

تکرار یکی از قدرتمندترین، ابتدایی ترین و درعین حال یک ابزار کم تر استفاده شده در تولید موسیقی است. تا می توانید بخشی  را تکرار کنید.

بهتر است که آن را با یک تغییر ظریف و یا روی ساز های مختلف تکرار کنید.

این حرکات باعث ایجاد تکرار از نوع call and response می شود.

۶- آهنگ شما برای شنونده علاوه بر جذابیت باید انگیزه بارها گوش کردن را ایجاد کند ؛ در نظر گرفتن رویداد های مقطعی برای علاقه مند نگه داشتن شنونده و ایجاد لحظات خاص  ؛ حس بهتر و خاطره انگیز در طول تنظیم ضروری است.

این رویداد ها می توانند وکال چاپ های یک دفعه ای، اجرای خشن درام، تاخیر رنجیره ای در صداگذاری و… باشد.

در نظر داشته باشید که گزینه ها بی پایان هستند. چیزی را پیدا کنید که مناسب آهنگتان باشد و به جزئیات آن توجه ویژه ای داشته باشید.

در نهایت یک تنظیم خوب تنظیمی است که از مسیر خارج شود تا پیام در موسیقی تان درخشش داشته باشد .

این احتمال وجود دارد که چند بار تکرار انجام شود تا تنظیم درستی حاصل شود که ارزش تکرار می تواند برای یک تنظیم پیامدهای مثبت و قابل توجهی را به همراه داشته باشد .

اما اگر بر روی تنظیم کاهشی تمرکز کنید، اشتباه نخواهید کرد. رسیدن به یک تنظیم خوب به تمرین و بیش از همه به تکمیل آهنگ های مختلف نیاز دارد تا عادت کنید به غریزه خودتان اعتماد کرده و سریع حرکت کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.