سینتی سایزر ساز تولید کننده صداهای عجیب

سینتی سایزر ساز تولید کننده صداهای عجیب است که بر خلاف ساز های معمولی ابتدا یک سیگنال الکتریکی تولید میکند و بدین روش صداهایی را تولید می نماید.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این وسیله کاربردی در دنیای موسیقی آشنا شوید.

سینتی سایزر ساز تولید کننده صداهای عجیب

بطور خلاصه میتوان گفت که سینتی سایزر یک ابزار الکترونیکی است که قابلیت تولید صداهای مختلفی را بوسیله ی تولید و ترکیب سیگنال های الکترونیکی در فرکانس های مختلف دارد.

سینتی سایزر بر خلاف ساز های معمولی ابتدا یک سیگنال الکتریکی تولید میکند سپس به پردازش و ویرایش آن میپردازد و در انتها با انتقال آن به بلندگو آن را به صوت تبدیل میکند و معمولا با کلاویه ای شبیه به کلاویه پیانو کنترل میشوند.

در یک سینتی سایزر، وظیفه ی تولید صدا بر عهده ى یک قطعه به نام اوسیلاتور است. اکثر اوسیلاتورهای سینتی سایزر شکل موج های غنی هارمونیک تولید می کنند، مانند دندان اره ای، مثلثی، مربعی، و نبضی. این موج ها بخاطر شباهت شکلشان به دندانه های اره و مثلث و مربع و غیره اینگونه نام گذاری شده اند.

سینتی سایزر می‌تواند به همانندسازی صداهای موسیقایی، شامل انواع آلات موسیقی و صداهای طبیعی یا غیر موسیقایی بپردازد یا نواهای نامتعارف تولید کند.

سینتی سایزر ها با روش‌های متعددی به تولید سیگنال‌های الکتریکی صداهای مختلف می‌پردازد که این روش‌های تولید و ترکیب سیگنال‌های صدایی، منجر به دسته بندی انواع مختلفی از این وسیله می‌شود .

سینتی سایزر ها هم توانایی تقلید ساز های واقعی را دارا هستند وهم میتوانند صداهایی تولید کنند که پیش از این وجود نداشته است.

اولین سینتی سایزر

عکس زیر مربوط به اولین سینتی سایزر است که  در سال ۱۸۷۶ توسط Elisha Gray ساخته شد.

سینتی سایزر ساز تولید کننده صداهای عجیب

رابرت موگ در سال ۱۹۶۸ سینتی سایزر انقلابی خود را خلق کرد(که در واقع synthesizer به معنی یک ابزار موسیقایی از همین زمان بوجود آمد). با استفاده ی Wendy Carlos در اثر موفقش با نام Switched-On bach این ابزار موسیقایی بیش از پیش در میان آهنگسازان مطرح شد.

در ۱۹۷۰ با پیشرفت الکترونیک ابعاد سینتی سایزر ها کوچکتر شد و برای اولین به صورت پرتابل تولید شدند که ابن امر خود باعث استفاده ی بیشتر این ساز در اجراهای زنده شد.

در اوایل دهه ی ۸۰ کمپانی هایی مانند یاماها اقدام به تولید مدلهایی با قیمت های پایین تر کردند مدل هایی مانند DX7 , در همین زمان استاندارد midi بوجود آمد.

در دهه ی ۹۰ ساخت سینتی سایزر ها به سمت مجازی شدن و اجرا بر روی کامپیوتر های شخصی پیش رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.