سونوریته در موسیقی به چه معناست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سونوریته در موسیقی از مباحثی است که میتواند در نحوه تولید صدا بسیار تاثیر گذار باشد.اما سونوریته به چه معناست و در موسیقی به چه مفهومی سونوریته گفته می شود. به طور کلی سونوریته در موسیقی خلاصه میشود به صدا دهی، برای آنکه بیشتر با این مفهوم موسیقیایی آشنا شوید.، ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

سونوریته در موسیقی به چه معناست؟

همانطور که گفته شد، سونوریته در موسیقی خلاصه میشود به صدا دهی. در زبان لاتین سونو به معنای صدا است و هر اسمی که در ابتدای آن سونو بیاید به نحوی مربوط میشود به صدا. مانند سونوگرافی، در سونوگرافی امواج صوتی با سرعت بسیار بالا ساطع میشود و با محاسبه سرعت برگشت آن و … میتوان تصویر مورد نیاز را به دست اورد.

سونوریته

سونوریته در موسیقی نیز به این معنی است که هر نوازنده ای باید بتواند صدای ساز خود را به بهترین نحو در بیاورد. اگر یک قطعه موسیقی را به چند نفر بدهیم و از آن ها بخواهیم تک تک آن را اجرا کنند متوجه خواهیم شد که هر کدام از آن ها به سبک خود آن را مینوازند. و هیچ گاه این نواختن ها مانند یکدیگر نمیشود.

سونوریته مسائل مربوط به نحوه صدا دهی خوب است. اینکه ما چه مسائلی را باید رعایت کنیم تا بتوانیم یک صدای زیبا از ساز خود در بیاوریم. هر ساز موسیقی زیبایی خاص خود را دارد، اما سونوریته به ما کمک میکند که قادر به شناخت آن زیبایی باشیم و بتوانیم به بهترین نحو با یک ساز بنوازیم.

به طور کلی سونوریته در موسیقی یعنی یک نوازنده خوب، بتواند صدای ساز خود را خیلی دقیق و زیبا در بیاورد نه کم نه زیاد.

نکات مربوط به سونوریته

عوامل مختلفی در سونوریته تاثیر گذار است. مثلا در ساز گیتار نحوه دست گرفتن ساز، زاویه انگشت ها، اندازه ناخن های دست، نحوه سوهان زدن ناخن ها و چیز های دیگر تاثیرات بسیار چشم گیری در نحوه اجرای آن ساز دارد. نحوه اجرا در این جا به معنی نحوه صدا دهی ساز است. یعنی یک ساز باید با رعایت این مسائل صدایی زیبا تولید کند.

یا مثلا در سازدهنی، عوامل مختلفی باعث صدا دهی هرچه بهتر این ساز میشود. عواملی مانند نحوه دست گرفتن ساز که این امر در بسیاری از تکنیک های سازدهنی تاثیر به سزایی دارد. یا استفاده از تکنیک های سازدهنی در اجرای خود. همچنین زاویه لب ها بر روی سازدهنی یا نحوه نفس گیری در هنگام نواختن با آن. همچنین نحوه استفاده از اسلاید در سازدهنی کروماتیک که نقش بسزایی در نحوه اجرا دارد.

این عوامل اگر درست آموزش داده شوند و رعایت شوند بدون شک صدایی زیبا و جذاب تولید خواهد شد. یا به گفته ای دیگر سونوریته در موسیقی رعایت میشود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.