آشنایی با سبک موسیقی هیپ هاپ

موسیقی دارای سبک‌های مختلفی است که هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد بوده و دارای زیر سبک‌هایی نیز می باشند.در واقع می توان گفت سبک های موسیقی ،متاثر از فرهنگ و خصوصیات مردم جامعه و حتی ویژگی‌های جغرافیایی است. در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با سبک موسیقی هیپ هاپ آشنا نماییم.پس اگر به این سبک علاقه دارید ، ادامه مطلب را دنبال نمایید.

سبک موسیقی هیپ هاپ

هیپ هاپ (Hip Hop) که در بعضی منابع از آن بعنوان سبک رپ نام برده می شود یکی از زیر سبک های موسیقی است که به‌طور موازی با فرهنگ هیپ‌هاپ رشد کرده‌است. این نوع موسیقی، ازدوبخش اصلی تشکیل شده‌است:

  • رپ  MC
  • و   DJ میکس‌صدا و اسکرچ.

واژه هیپ هاپ برای اولین بارتوسط رابرت کیث ویگیگنزیکی ازاعضای گروه " Grandmaster Flash and the Furious Five " بکار برده شد ، او برای دست انداختن دوستش که تازه به ارتش آمریکا پیوسته بود واژه ی "hip/hop/hip/hop" را بصورت ریتمیک شبیه به موسیقی مارچ نظامی بکار برد.

بعدها او هیپ هاپ را بر روی استیج و هنگام اجرا استفاده کرد.

هیپ هاپ فراتر از یک ژانر است: این یک حرکت فرهنگی است که موسیقی ، شعر ، رقص ، هنر ، مد و فلسفه سیاسی را فرا می گیرد. بسیاری از مردم به طور مترادف از رپ و هیپ هاپ استفاده می کنند ، اما به طور دقیق هیپ هاپ یک حرکت فرهنگی است (از جمله موسیقی) ، در حالی که رپ یک تکنیک خاص موسیقی است که اغلب در موسیقی هیپ هاپ استفاده می شود.

تاریخچه هیپ هاپ

هیپ هاپ چه بعنوان یک سبک موسیقی و چه به عنوان یک فرهنگ اجتماعی از دهه ی ۷۰ میلادی شکل گرفت ، در این دوره بلاک پارتی یا پارتی خیابانی بصورت چشمگیری در محلات نیویورک پرطرفداربود ،بخصوص درمیان آمریکایی های آفریقایی تبار و جوانانی از محله ی برانکس نیویورک.

اما حداقل تا سال ۱۹۷۹ آثار هیپ هاپ بعنوان یک سبک موسیقی بصورت رسمی برای پخش در رادیو یا تلوزیون ضبط نشدند. این امر را می توان بخاطر فقر فرهنگی هیپ هاپ و قابل قبول نبودن آن برای سایر شهرها و محلات دانست.

ساختار ریتم هیپ هاپ چیست؟

ریتم هیپ هاپ تقریبا همیشه به صورت کسر ۴/۴ است. ولی در آهنگسازی از ضرب‌های ۲/۴، ۳/۴، ۶/۸ و … نیز استفاده می‌کنند.

هیپ هاپ دارای چهار مشخصه می باشد:

- Rapping سبک آوازی است که از ریتم و شعر استفاده می کند ، اما معمولاً ملودی ندارد. این کمتر شبیه آواز خواندن است. با شکوفایی فرهنگ هیپ هاپ ، کلمه "رپ" تعریف باریک تری به خود گرفت. امروزه ، رپ یک ویژگی متمایز در موسیقی هیپ هاپ است.

- Turntablismیا (DJing) : نوعی ساخت موسیقی با یک دستگاه پخش کننده موسیقی است. با استفاده از آهنگ های تولید شده توسط دیگر هنرمندان ، یک دی جی ، میکس ایجاد می کند ، صداها را با هم ترکیب می کند و برای ایجاد آهنگ جدید موسیقی را دستکاری می کند.

- Breakdancing یا (BBoy / BGirling): یک سبک رقص آکروباتیک است ، Breakdancing از بدو تأسیس یکی از ویژگی های اصلی فرهنگ هیپ هاپ بود ، اما از آنجا که یادگیری آن بسیار دشوار است ، محبوبیت اصلی دیگر جنبه های هیپ هاپ را کسب نکرده است.

- Street art یا ( graffiti) : هنری بصری است که به طور معمول با استفاده از اسپری رنگ  و سبک بصری پر جنب و جوش ساخته می شود. البته همه دیوار نویسی ها با فرهنگ هیپ هاپ همراه نیستند ، اما جنبش هیپ هاپ سبک گرافیتی منحصر به فردی را ایجاد کرد که بلافاصله قابل تشخیص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.