ساپورت در متد CVT در صداسازی و آواز چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

یکی از موضوعات مهم در خوانندگی ،اصول صحیح صداسازی و تولید آن است. در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با قدرت دیافراگم و عملکرد ساپورت در صداسازی و آواز بیشتر آشنا شوید.

نقش دیافراگم در خوانندگی

شما به عنوان یک خواننده وقتی می خواهید هوا را آزاد کنید با ممانعت دیافراگم درگیرید.

نفس خود را برای مدت طولانی نگه دارید و قدرت عظیم انباشته دیافراگم را وقتی سعی می کند هوا را آزاد کند، احساس کنید. در پایان، دیافراگم از اراده شما قوی تر است و حتی اگر هم نخواهید، هوا را آزاد می کند. شما فقط می توانید دیافراگم را تا حدی کنترل کنید و بدیهی است که نمی توانید نفس خود را تا زمان مرگ نگه دارید. بنابراین، نگه داشتن نفس دشوار است، اما آزاد کردن آن راحت خواهد بود.

ساپورت در موسیقی به چه معناست؟

ساپورت در موسیقی ،در اصطلاح به معنای کار کردن در خلاف جهت فشار طبیعی دیافراگم برای بیرون دادن هوای گرفته شده حین نفسگیری است.

ساپورت با مقاومت کردن در برابر حرکات دیافراگم حاصل می شود. در حین آواز، عضلات کمر و پلکسوس خورشیدی به سمت بیرون فشار داده می شوند، در حالی که شکم، در اطراف ناف به تدریج و به طور مداوم کشیده شده و عضلات کمر سفت می شوند.

ماهیچه های لگن نیز سعی دارند لگن را به عقب بکشند، در حالی که عضلات شکم سعی دارند آن را به سمت پایین بکشند. این درگیری بین عضلات شکم و عضلات موجود در کمر، بخش مهمی از ساپورت به شمار می رود. با این حال، ساپورت باید به شکلی پایدار و مداوم اتفاق بیفتد تا بتواند در برابر مقاومتِ موجود در حین تولید صدا، کار خود را درست انجام دهد.

هنگامی که انقباضات عضلانی، پایدار و مداوم شوند، یعنی مثلا اگر شما نتوانید شکم، در اطراف ناف را به داخل بکشید یا عضلات کمر یا پلکسوس خورشیدی را به بیرون فشار دهید، در این صورت معمولاً ساپورت زیادی را مورد استفاده قرار نمی دهید.

ساپورت در متد صداسازی

از ساپورت، فقط در موارد ضروری استفاده کنید

صرفه جویی در انرژی ساپورت برای جلوگیری از هدر رفتن آن و یا استفاده نشدن آن در یک زمانِ اشتباه، بسیار مهم است. بنابراین از ساپورت، فقط در موارد ضروری استفاده کنید. مثلاً هنگامی که آواز خواندن سخت می شود، برای مثال در نت های طولانی یا در انتهای یک جمله که هوا کم می آید. ساپورت یک کارِ بدنیِ سخت است بنابراین برای انجام آن باید در وضعیت بدنی خوبی قرار داشته باشید.

ساپورت یکی از اصلی ترین عناصر در انواع آوازها، بدون توجه به سبک موسیقی آن است. برای بهبود تکنیک آوازیِ خود، به درک کاملی از ساپورت نیاز خواهید داشت.

فواید یک ساپورت موثر عبارتند از:

  • ادای نت های طولانی تر
  • یکنواختی تناژی
  • دامنه آواز وسیع تر
  • سختی کمتر در خواندن
  • حجم بیشتر
  • کنترل ویبراتو
  • کنترل پیچ

بسیاری از خوانندگان تصور می کنند آواز خواندن فقط در جریان هوا خلاصه می شود. اما اگر هوا را خیلی سریع آزاد کنید، آواز خواندن شما دوام چندانی نخواهد داشت.

هر زمان که صحبت می کنید یا آواز می خوانید ، مجبور هستید که بازدم را به تأخیر بیاندازید. برای اکثر افراد، بازدم یک فرایند ناخودآگاه است که توسط دیافراگم کنترل می شود و هوا را نرم و سریع آزاد می کند. با این حال، یک خواننده باید برای آگاهی از کنترل هوشیاری تنفسی خود به اندازه کافی تلاش کند. فرایندی که به عنوان ساپورت شناخته می شود. ساپورت به قدرت بدنی و همچنین کنترلِ خود نیاز دارد.

قسمت پشتی دست خود را نزدیک دهان قرار داده و بازدم کنید. جریان هوا را در دست خود احساس کنید. اکنون مانند گذشته بازدم را با یک نت انجام دهید. توجه داشته باشید که نت مذکور چقدر ضعیف و هوادار است. اکنون با لحنی قدرتمندتر بخوانید و احساس خواهید کرد که هوای کمتری در پشت دست شما بیرون می رود. بنابراین، برای نت های قدرتمند، باید هوا را به جای یک دفعه آزاد کردن، نگه دارید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.