آشنایی با ساز یوکله له یا یوکلِلی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

یوکلِلی یا یوکله له سازی شبیه به گیتار و در اندازه های کوچکتر از گیتار می باشد. این ساز علاوه بر تفاوتی که در اندازه آن در مقایسه با گیتار دارد، دارای تفاوت های دیگری نیز می باشد که صدادهی و نواختن آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با ساز یوکله له بیشتر آشنا شوید.

ساز یوکله له

همانطور که گفته شد یوکله له ، یک ساز زهی  و زیرمجموعه‌ای از خانواده  گیتار است. در سدهٔ ۱۹ و پس از ورود گیتار توسط پرتغالی‌ها به  هاوایی ، مردم هاوایی شکل ویژه‌ای از گیتار را برای خود ساختند که بعدها به عنوان ساز یوکللی شناخته شد.

یوکله له در اوایل سدهٔ بیستم  در ایالات متحده محبوبیت زیادی یافت و از آن‌جا به دیگر نقاط جهان راه یافت. تفاوت اصلی گیتار با ساز اوکوله له این است که مدل های رایج آن به شکل چهار سیم ساخته می شود و سایز آن کوچک تر از گیتار می باشد.

به نظر می رسد که یوکوللی ها گیتارهای آکوستیک بسیار کوچکی هستند که به طور سنتی از چوب koa در هاوایی ساخته شده اند.

ساز یوکله له

تاریخچه یوکله له

همانطور که گفته شد، تاریخچه ساز اوکوله له یا همان یوکله له  به قرن نوزدهم میلادی و جزیره هاوایی بر می گردد، چرا که پس از ورود ساز ماشتی (سازی کوچک شبیه گیتار) توسط پرتغالی ها به هاوایی ، ساز اوکوله له از روی آن ساخته شد.

 این ساز ابتدا به مرور زمان در اوایل قرن نوزدهم میلادی در آمریکا و بعد کم کم در سراسر جهان شناخته شد. نام این ساز یعنی یوکله له به معنی (کک) پرنده است. علت نام گذاری آن هم به اندازه ی کوچک و صدای زیبا و خوش آن برمی گردد.

یکی از نکات جالبی که در بررسی تاریخ اوکوله له وجود دارد این است که پادشاه هاوایی (کالاکائوآ) از این ساز خیلی پشتیبانی می کرد و یکی از طرفداران این ساز بود به همین دلیل باعث شد ساز اوکوله له جای خود را در موسیقی هاوایی باز کند و در گردهمایی‌ های سلطنتی به عنوان یکی از سازها برای اجرا قرار گیرد.

مشهورترین نوازنده یوکله له

یکی از مشهورترین نوازندگان یوکله له ایزرائیل کاماکاویوُله معروف به ایز است.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.