ساز گوژنگ ساز سنتی چین و آسیای شرقی

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در تمامی دنیا می توان سازهایی پیدا نمود که مختص یک منطقه بوده و از فرهنگ و تمدن آن سرزمین نشات گرفته است. در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با ساز سنتی چین، ساز گوژنگ آشنا نماییم. لطفا تا انتهای مطلب با ما هماره باشید.

ساز گوژنگ ساز سنتی چین

در این مطلب می خواهیم به سراغ آسیای شرقی و کشور پهناور چین برویم؛ جایی که یکی از مشهورترین و محبوب ترین سازهای باستانی این کشور توسط هنرمندان مختلف آثاری منتخب و برتر جمع آوری و تهیه شده است.

ساز گوژنگ که میتوان آن را سنتور چینی نیز خطاب کرد .

این ساز، یکی از ساز های مشهور این کشور با قدمت ۲۵۰۰ ساله و نماد موسیقی کشور چین محسوب میشود.

 پیشوند گو در زبان چینی به معنای باستانی است و گوژنگ یعنی ژنگِ باستانی. نوع صدایی که از این ساز برمی‌خیزد بسیار شبیه به ساز قانون بوده و دارای ۱۸ رشته یا رشته‌هایی بیشتر و پل‌های متحرک است.ساز “گوژنگ” از انواع باستانی و زیبای ساز های جهان است. باصدایی بسیار زیبا و ناب.

ویژگی های ساز گوژنگ

تمام فرهنگ چین و ژاپن را به زیبایی در صدای این ساز خواهید شنید. “Guzheng” سازی است شبیه قانون ما ایرانی ها است. البته به آن Zheng هم می گویند.

این ساز به وسیله مضراب نواخته می شود. مضراب هایی که باید به همه ده انگشت دو دست وصل شوند. این ساز از خانواده ساز های ساز های زهی است و با زخمه زدن به صدا در می آید. دارای ۱۸ یا ۲۱ سیم است و همان تعداد پل یا خرک متحرک دارد.

پیک ها آن به نام “Dai Mao” است و اغلب از پوسته و لاک نوعی لاکپشت ساخته میشود. ساز گوژنگ جد و نیای چندین ساز زیتر (zither) یا ساز زهی آسیایی از جمله “Koto” است. ژنگ را نباید با ساز دیگر به نام “Guqin” اشتباه گرفت که آن سازیست بدون خرک های متحرک.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

4 thoughts on “ساز گوژنگ ساز سنتی چین و آسیای شرقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.