ساز ها و زیرشاخه های سبک نیو ایج

در مطالب پیشین به معرفی سبک و تاریحچه سبک نیو ایج پرداختیم.در این مطلب می خواهیم در مورد ساز ها و زیرشاخه های سبک نیو ایج صحبت کنیم، پس اگر به این سبک از موسیقی علاقه دارید این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را دنبال نمایید.

ساز ها و زیرشاخه های سبک نیو ایج

برخی سازهای مهم ژانر موسیقی نیو ایج (New Age) :

همانطور که می دانید، این سبک بیشتر با زمینه طبیعت و یا آرامش می باشد که برای موارد درمانی نیز به کار می رود.در این سبک از سازهایی همچون :

پیانو، سینتی سایزر (synthesizer)، سمپلر (sampler)، سیکوئنسر (sequencer)، سازهای زهی، اصوات طبیعی، سازهای قومی، گیتار، درامز، انواع فلوت، چنگ (هارپ) استفاده میشود.

ژانرهای مرتبط ژانر موسیقی نیو ایج (New Age) ؛

نیو ایج با موسیقی امبینت، کلاسیک،  جاز ارتباط داشته و این موسیقی به موسیقی اروپا در قرون وسطی، موسیقی کلاسیک ژاپنی و سایر موسیقی‌ها حیاتی دوباره بخشیده و به عنوان موسیقی جهانی مطرح شده است. از سایر ژانرهای مرتبط می‌توان به موسیقی اسپیس (space) و نئوکلاسیک اشاره کرد.

معرفی زیرشاخه های سبک نیوایج

۱ - نیو ایج فضایی : (space new age)

لازم به تذکر است که سبک موسیقی فضائی نیو ایج به خودی خودتحول مهمی همطراز خلق موسیقی سنفونیک است. اگر قبل از خلق سمفونی گوش انسان به شنیدن فقط یک ابزار موسیقی در هر زمان معین عادت داشت، بعد از تحول موسیقی سمفونیک بسیاری از شهرنشینان آموختند که صدای تعداد زیادی ادوات موسیقی را همزمان بشنوند. بهمین دلیل روستائیان که تجربه کمتری در شنیدن همزمان ادوات موسیقی دارند موسیقی سمفونی را خیلی شلوغ و غیر قابل درک مییابند.

 

۲ - موسیقی سلتیک نیو ایج: (Celtic New Age)

شاخه ای از موسیقی نیو ایج New Age است. سلتیک از کلمه سلت Celt گرفته شده است. سلت ها اقوامی بودند که در ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در اروپا می زیستند.

مردم بریتانیا به خصوص ایرلندی ها و اسکاتلندی ها خود را از نسل سلت ها می دانند و میراثدار فرهنگ باستانی سلت ها از جمله موسیقی سلتیک هستند.

موسیقی سلتیک، موسیقی بسیار زیبایی است و سرشار از شور، عشق و جوانی. شما هم حتماً نمونه هایی از موسیقی سلتیک را شنیده اید. اگر بخواهیم چند مثال برای موسیقی سلتیک ذکر کنیم می توان به موسیقی فیلم تایتانیک، موسیقی فیلم شجاع دل و قسمت هایی از موسیقی فیلم ارباب حلقه ها اشاره کرد.

هنرمندان تأثیرگذار و تم‌های نیو ایج :

طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳ موسیقی‌دانان آلمانی از جمله ادگار فروزه، هولگار زوکی، و اشرا مجموعه‌ای از آثار را با استفاده از صداها و اصوات تجربی (با بکارگیری سینث‌سایزر، سازهای آکوستیک و الکترونیک) منتشر کردند که از آن‌ها تحت عنوان کراوت‌راک یاد می‌شود.

این تجربیات تبدیل به زیربنای مهمی برای سبک‌های موسیقی امبینت و نیو ایج شدند. اواخر دههٔ ۱۹۷۰ تجربیات برایان اینو در موسیقی امبینت زمینهٔ شکل‌گیری موسیقی نیو ایج در کارهای دیگرانی همچون رابرت فریپ را بیش از پیش فراهم نمود.

هنرمندان معروف ژانر موسیقی نیو ایج (New Age)

کیتارو، انیا، وانجلیس، آنیا، یانی، اولدفیلد، انیگما، ژان میشل ژار، ترون سیورسن، جیسون کوچاک، لارین مک نیت، دیوید آرکستون، جو هیسایشی، ران کورب، دیوید ویتو گریگولی، برایان انو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.