ساز هارپجی چیست؟

Harpejji، یک ساز بی سیم منحصر به فرد است که با ضربه زدن به تارها نوای به خصوصی از آن پخش می شود .برای آشنایی بیشتر با ساز هارپجی ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

ساز هارپجی (harpejji)

ساز هارپجی (harpejji) از نظر تکنیک نواختن و نوع صدای تولیدی ترکیبی از گیتار کلاسیک، گیتار بیس ، گیتار الکتریک و پیانو (کیبورد) بوده و کمی هم به چنگ شبیه است.

این ساز چند مدله مختلف دارد که بین ۳ تا ۵ اکتاوه هستند. بر اساس ساز شناسی این ساز در رده‌ی سازهای زهی و همچنین سازهای الکترونیک به شمار می رود.

هارپجی  یک ساز موسیقی رشته ای الکتریکی است که در سال ۲۰۰۷ توسط تیم میکس ، بنیانگذار محصولات موسیقی مارکودی ساخته شد و از نوادگان StarrBoard است. هدف این ساز از بین بردن فاصله صدا و تکنیک بین گیتار ، گیتار باس و پیانو است

شکل ساختاری

سطح آن دارای چیدمانی است که به صورت صوتی صعودی از طریق رشته ها تنظیم شده است و در حالی که رشته ها از پلیر با برد پنج اکتاو از A0 تا A5 دور می شوند ، نیمه صوت صعودی آغاز می شود.

اولین مدل هارپجی با ۲۱ سیم، از ژانویه ۲۰۰۸  تا مه ۲۰۱۰ تولید شد. سپس با k24 جایگزین شد که دارای ۲۴ رشته است. مدل اخیر شامل به روزرسانی های الکترونیک داخلی ، ساده سازی سیستم نشانگر fretboard و تغییر از افرا به بامبو به عنوان چوب اصلی ساز است.

در ژانویه ۲۰۱۱ ، g16 ، مدل ۱۶ رشته ای کوچکتر با دامنه چهار اکتاو (از C2 تا C6) و خروجی مونو ، معرفی شد. همه هارپجی ها از یک سیستم خاموش کننده الکترونیکی برای به حداقل رساندن تأثیر ارتعاشات استفاده می کنند.

ساز هارپجی

سازی برای ۱۰ انگشت

این ساز به موسیقیدان اجازه می دهد تا از هر ۱۰ انگشت برای نواختن استفاده کند و یک دست می تواند دامنه دو اکتاو را پوشش دهد.

اولین نوازنده هارپجی

جیم دانکر یکی از نوازندگان  اولیه ساز هارپجی بود و اولین کسی بود که با ساز در ملا عام ظاهر شد.

اولین ضبط تجاری harpejji توسط Jordan Rudess برای موسیقی متن بازی ویدیویی God of War III انجام شد. رودس همچنین از گروه هارپجی در گروه Dream Theater استفاده کرده است.

نشانگرهای همانند پیانو

هارپجی دارای سیستم علامت گذاری نت است که شبیه پیانو است. نت های سفید روی هارپجی نت های سفید روی پیانو است. نت های سیاه هم به همین شکل قرار دارند.

برخلاف پیانو ، هارپججی به شما امکان می دهد تا از حافظه عضلانی خود بسیار بیشتر استفاده کنید. این بدان دلیل است که همه آکوردها و مقیاس ها از هر نوع ، بدون توجه به نت ریشه ، از همان الگوهای انگشت گذاری استفاده می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.