آشنایی با ساز خوش آهنگ و قدیمی فاگوت

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ساز فاگوت از خانواده سازهای بادی چوبی است که قمیش دوزبانه‌ای دارد.این ساز معمولاً در کلیدهای باس و تنور و گاهی اوقات در کلید صدای زیر (treble)نواخته می شود.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این ساز قدیمی و خوش صدا بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه ساز فاگوت

ساز فاگوت از نوعی ساز شاوم (Shawm) که جزو سازهای اولیه قرون وسطی بود، ساخته شده است. شاوم، ساز بادی متداولی در سراسر اروپا بود که در انواع تک زبانه و دو زبانه ساخته و استفاده می‌شد. ساز فاگوت از یکی از مدل های ساز شاوم که دارای یک لوله مخروطی شکل ، هفت سوراخ و یک زبانه دوبل بود، الهام گرفته شده است.

آشنایی با ساز خوش آهنگ و قدیمی فاگوت

 فاگوت سازی بسیار قدیمی است اما در شکل مدرن خودش در قرن نوزدهم بطور عمده در ارکستر، کنسرت، باند (گروه موسیقی) و موسیقی مجلسی (chamber music) بکار گرفته شد.

فاگوت یکی از سازهای غیر انتقالی  (non-transposing) است که دارای رنگ صدای (tone color) متمایز و محدوده صدایی گسترده بوده و سازی خوش‌دست به شمار می آید.

باسونیست کیست؟

نوازنده باسون به نام باسونیست شناخته می شود.

آشنایی با ساز فاگوت

ویژگی های ساز فاگوت

فاگوت متشکل از دو لوله است که به موازات هم امتداد می یابد و در انتها با لوله ای به فرم U  به یکدیگر متصل میشوند.

فاگوت های قدیمی فقط ۲ کلید داشتند اما در قرن ۱۹ سازندگان آلمانی ، سیستم های مختلف کلید را روی آن آزمایش کرده اند که موفق ترین آن ها سیستم هکل (heckel ) است.

زبانه های این ساز توسط لوله بسیار نازکی به لوله اصلی که به صورت مخروطی شکل است، متصل شده اند.

فاگوت به عنوان یک ساز چابک برای قسمت های سولو در ارکستر از دوران باروک مورد علاقه ی و توجه آهنگ سازان بوده است و به عنوان یک ساز سولو در تمام مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.

اما وقتی فاگوت به عنوان ساز همراه استفاده می شود صدای آن ، به خصوص در مناطق بالا معمولا به وسیله ی ساز های دیگر پوشیده می شود.

از سازهایی که در کنار فاگوت در اجراها قرار دارند می‌توان به فلوت، ابوا، ویولنسل ، ویولن و کنترباس اشاره کرد.

ساختار ساز فاگوت

آشنایی با ساز فاگوت

  • ساختار ساز فاگوت مانند کلارینت است. طول لوله فاگوت در مجموع کمی کمتر از ۳ متر است که دوپنجم آن، به خاطر راحتیِ اجرا و به دست گرفتن ساز بر روی خود خم شده و در کنار یا عقب لولهٔ درازتر قرار گرفته‌است.
  • زبانه‌ها به وسیلهٔ لوله نازکی به لولهٔ اصلی ساز وصل شده‌اند.
  • لولهٔ اصلی ساز به‌طور نامحسوسی مخروطی‌شکل است.
  • در نت‌نویسی این ساز از سه کلید استفاده می‌شود: کلید فا، کلید دو و کلید سل.
  • این ساز قادر به ایجاد اصوات قوی و ضعیف، انواع لگاتوها (اتصال اصوات پی‌درپی ملودی) و اصوات منقطع بوده و ترکیب آن با ساز کرانگله در ارکستراسیون بسیار معمول است.
  • در مقایسه با سازهای زهی، باسون صدایی معادل ویولن‌سل دارد و می‌تواند سه اکتاو اجرا کند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.