ساز سیمبالوم ، سنتور ملی مجارستان

سازهای قانون، سنتور و سیمبالوم  شباهت ظاهری اندکی دارند اما دارای تفاوت هایی هستند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با ساز سیمبالوم ، ساز ملی مجارستان آشنا نماییم.تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ساز سیمبالوم

این ساز محبوب که منشا آن به سنتور ایرانی در حدود قرن ۱۲ برمی گردد ، در اروپا ، در کشورهای ژرمنی ، از اوایل قرن ۱۴ ، با نام هکرت ظاهر شد. این ساز از یک تشدیدگر جعبه ای شکل تشکیل شده است که سیم هایی به صورت افقی روی آن کشیده شده اند، و نوازنده به جای نواختن در عرض سیم ها با استفاده از مضراب های سبُک از جلو به عقب ، به آن ها ضربه می زند.

صدای ساز

صدای این ساز، ظریف و شکننده است و بی شباهت به صدای فورته پیانو نیست . از نمونه های کاربرد این ساز عبارت اند از رنا (روباه) (۱۹۲۲) اثر استراوینسکی و سوییت ارکستری هاری یانوش (۱۹۲۷) اثر کودای.

ساختار ساز

درواقع می توان گفت، سیمبالوم یک نوع سنتور از اروپای مرکزی و شرقی ، به ویژه مجارستان است. حدود ۱۲۵ رشته فولادی و مسی در یک جعبه ذوزنقه ای کشیده شده اند که توسط دو مضراب نواخته می شوند  و دارای صدایی سه برابر یا باس هستند.

این ساز روی چهار پایه قرار دارد و دارای یک پدال میرایی است.

ساز سیمبالوم ، سنتور ملی مجارستان

ساز ملی مجارستان

همانطور که میدانید عموما ساز هایی که شناخته می شوند به مکانی خاص تعلق دارند.این امر در خصوص ساز سیمبالوم  نیز وجود دارد .

این ساز توسط Jozsef Schunda در سال ۱۸۷۰ اختراع شد. سپس در بوداپست محبوبیت یافت و سرانجام به عنوان ساز ملی مجارستان لقب گرفت در سال ۱۸۹۰ سیمبالوم به عنوان ساز ملی مجارستان  شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *