ساز سیمبالوم ، سنتور ملی مجارستان

سازهای قانون، سنتور و سیمبالوم  شباهت ظاهری اندکی دارند اما دارای تفاوت هایی هستند.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با ساز سیمبالوم ، ساز ملی مجارستان آشنا نماییم.تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ساز سیمبالوم

این ساز محبوب که منشا آن به سنتور ایرانی در حدود قرن ۱۲ برمی گردد ، در اروپا ، در کشورهای ژرمنی ، از اوایل قرن ۱۴ ، با نام هکرت ظاهر شد. این ساز از یک تشدیدگر جعبه ای شکل تشکیل شده است که سیم هایی به صورت افقی روی آن کشیده شده اند، و نوازنده به جای نواختن در عرض سیم ها با استفاده از مضراب های سبُک از جلو به عقب ، به آن ها ضربه می زند.

صدای ساز

صدای این ساز، ظریف و شکننده است و بی شباهت به صدای فورته پیانو نیست . از نمونه های کاربرد این ساز عبارت اند از رنا (روباه) (۱۹۲۲) اثر استراوینسکی و سوییت ارکستری هاری یانوش (۱۹۲۷) اثر کودای.

ساختار ساز

درواقع می توان گفت، سیمبالوم یک نوع سنتور از اروپای مرکزی و شرقی ، به ویژه مجارستان است. حدود ۱۲۵ رشته فولادی و مسی در یک جعبه ذوزنقه ای کشیده شده اند که توسط دو مضراب نواخته می شوند  و دارای صدایی سه برابر یا باس هستند.

این ساز روی چهار پایه قرار دارد و دارای یک پدال میرایی است.

ساز سیمبالوم ، سنتور ملی مجارستان

ساز ملی مجارستان

همانطور که میدانید عموما ساز هایی که شناخته می شوند به مکانی خاص تعلق دارند.این امر در خصوص ساز سیمبالوم  نیز وجود دارد .

این ساز توسط Jozsef Schunda در سال ۱۸۷۰ اختراع شد. سپس در بوداپست محبوبیت یافت و سرانجام به عنوان ساز ملی مجارستان لقب گرفت در سال ۱۸۹۰ سیمبالوم به عنوان ساز ملی مجارستان  شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.