استفاده از ساز دیجیریدو در علم پزشکی

همواره از تاثیر موسیقی بر سلامت بدن صحبت می وشد و بعضی از ساز ها را نیز برای درمان بیماری ها توصیه می کنند.در مطالب پیشین کاسه تبتی را بهعنوان یک ساز درمان گر معرفی کردیم اا در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با ساز عجیب دیگری که برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می گیرد آشنا کنیم.ساز دیجیریدو در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و همین موضوع به محبوبیت آن افزوده است.

ساز دیجیریدو

دیجیریدو سازی است که توسط بومیان استرالیای شمالی به احتمال قوی ۱۵۰۰ سال قبل پدید آمد و هنوز نیز در استرالیا و سایر نقاط دنیا بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام این ساز یک نام‌آوا است که غربیان برای آن انتخاب کرده‌اند.در گذشته مراسم رقص و آوازهای آیینی بومیان استرالیا با نوای دیجیریدو همراه بود .

تاریخچه دیجیریدو

این ساز بادی نخستین بار در سرزمین‌های آرهن و میان بومیان شمال استرالیا یافت شده‌است. بومیان استرالیا، دیجیریدو را با تقلید از صدای حیوانات یا دیگر صداهای طبیعت می‌نواختند و از آن به عنوان ساز همراهی‌کننده برای آوازها و داستان‌سرایی‌ها استفاده می‌کردند.این ساز بادی نخستین‌بار، میان بومیان شمال استرالیا یافت شده است .

در برخی از کشور‌ها مثل آلمان از ساز دیجیریدو در علم پزشکی استفاده می‌کنند
در برخی از کشور‌ها مثل آلمان از ساز دیجیریدو در علم پزشکی استفاده می‌کنند

نحوه‌ی نواختن دیجیریدو

در گذشته فقط مردان می‌توانستند این ساز را بنوازند. نواختن این ساز کاری بس دشوار است. تولید صدا و تکنیک‌های تنفسی دارای شگرد‌های خاص خود است. تکنیک نواختن به این صورت است که نوازنده باید در یک زمان از طریق بینی نفس بکشد و در همان زمان هوا را از طریق دهان خارج کند.

در این حالت اکسیژن زیادی وارد بدن می‌شود و به خاطر لرزش‌هایی که در حین نواختن در جمجمه و صورت ایجاد می‌شود پس از پایان نواختن نوازنده احساس آرامش می‌کند.نوازندگان برای راحتی در هنگام نواختن، دهانهٔ آن را به موم آغشته می‌کنند.

استفاده از ساز دیجیریدو در علم پزشکی

در برخی از کشور‌ها مثل آلمان از ساز دیجیریدو در علم پزشکی استفاده می‌کنند. از این ساز برای درمان برخی مشکلاتی مثل ناراحتی‌های تنفسی در حنجره و جمجمه، خر و پف و ... استفاده می‌شود. همچنین از آن به عنوان یک مسکن برای درد‌ استفاده می‌شود؛ به این صورت که دیجیریدو را در نزدیکی عضو دردناک بدن می‌نوازند و معتقدند که صدای این ساز می‌تواند موجب تسکین درد شود.

استفاده از این ساز برای درمان نتایج مثبتی به دنبال داشته است به همین دلیل روز به روز به طرفداران آن اضافه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.