آشنایی با ساز کوبه ای تانگ درام یا هپی درام

تانگ درام نوعی ساز کوبه ای می باشد که با ضربه زدن دست تولید صدا می کند. برخی این ساز را از عجیب ترین ها و جز سازهای صنعتی به شمار می آورند. در حال حاضر این ساز با اسامی مختلفی مانند هپی درام شناخته می شود.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با ساز تانگ درام آشنا شوید.

نام اصلی ساز تانگ درام

در ایران این ساز را با اسامی مختلفی میشناسند. “تانک درام” و یا هپی درام از نام های شناخته شده این ساز است، در صورتی که اسم اصلی این ساز به دلیل شکل زبانه ها تانگ درام است و بکار بردن هر اسم دیگری اشتباه لفظی است.

خیلی از علاقمندان این ساز را با هنگ درام اشتباه می گیرند ولی باید بدانید که این ساز تفاوت هایی با هنگ دارم دارد که باعث می شود هم در مورد ظاهر و هم صدا و البته هم از لحاظ نوازندگی تفاوت هایی را داشته باشیم البته شباهت های زیادی هم با هم دارند که به همین خاطر با هم اشتباه گرفته می شوند.

ساخت تانگ درام ، به نحوی از هنگ درام گرفته شده است .ساخت اولیه آن بر می گردد به زمانی که به اقتباس از ساز هنگ درام سعی گردید تا چیزی شبیه به آن ساخته شود شاید به دلیل قیمت بالای آن و یا …

آشنایی با ساز کوبه ای تانگ درام یا هپی درام
آشنایی با ساز کوبه ای تانگ درام یا هپی درام

نحوه پیدایش این ساز

نحوه پیدایش تانگ درام بسیار جالب است. احتمالا شما هم جاهایی دیده باشید که به این ساز تانک درام Tank Drum هم می گویند.

شاید اصلا باورتان نشود ولی حقیقتش را بخواهید ساخت تانگ درام از مخزن و کپسول گاز الهام گرفته شده است و نخستین بار از کپسول گاز برای ساخت آن استفاده شد به این ترتیب که بخش بالایی کپسول صاف شده و برش هایی روی آن داده شد و نت ها نیزبه ترتیب روی آن قرار گرفت .صدای تولید شده و نحوه تولید صدا بسیار به هنگ دارم نزدیک بود که البته به خاطر تیز تر بود و تفاوت های دیگر مورد توجه قرار گرفت.

سازنده ساز که بود؟

دنیس هاولنا Deniss Havlena  آمریکایی اولین بار در سال ۲۰۰۷ این ساز را تولید کرد. در ابتدا به این ساز تانک درام یا هانک درام Hank Drum  گفته می شد. بعدها به دلیل شکل خاص و زبانه های  آن که باعث نواختن آن میشود به آن تانگ درام Tongue Drum  گفته می شود.

دلیل ساخت تانک درام را هم دنیس به خاطر عشق زیاد به هنگدرام عنوان میکند. دنیس میگوید در سال ۲۰۰۷ به دلیل کمبود منابع مالی و سختی تهیه هنگ درام که فقط توسط شرکت PanArt سوییس تولید می شد مجبور شده به فکر ساز جایگزین باشد . او میگوید به دلیل گرانی هنگدرام که ۱۰۰۰۰ دلار قیمت داشت تانگ درام را اختراع کرده است تا از صدای آن لذت ببرد.

اما این روزها همه چیز فرق کرده است. خیلی از تولید کننده ها دیگر تانگ درام را از روی کپسول گاز تولید نمی کنند بلکه این ساز در کارگاه های مجهز و از طریق متدهای برشکاری و قالب سازی با دستگاه های پیشرفته یا دست ساخته می شود. بعضی از سازنده ها ادعا میکنند که برای ساخت تانگ درام و حفظ صدای با کیفیت آن از هرگونه جوش یا برش خودداری میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.