معرفی ساز آکاردئون ،نوستالژی موسیقی خیابانی

در گذشته های نه چندان دور ، افرادی آکاردئون در دست، خیابان ها راه می رفتند و می نواختند. به همین علت شاید برای بسیاری از افراد ساز آکاردئون  یک ساز نوستالژی از موسیقیخیابانی باشد.اما اکنون که موسیقی خیابانی رونق گرفته است ، ساز های بیشتری نظیر گیتار و سه تا رو حتی هنگ درام به چشم می خورد.در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم شما را با این ساز قدیمی و خاطره انگیز آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

معرفی ساز آکاردئون ،نوستالژی موسیقی خیابانی

سازی قابل حمل است که صدا از طریق عبور جریان هوا با فشردن و کشیدن یک صفحه‌ی پیچ دار تولید می‌شود. آن را یک ساز بادی شستی دار یا کیبورد دار معرفی می‌کنند.

وسعت صوتی آکاردئون بستگی به تعداد شستی‌های آن یا به عبارتی ابعاد خود ساز دارد. آکاردئون را به ارگ‌های بادی کلیسا شبیه می‌دانند.

خانواده آکاردئون

خانواده آکاردئون خودش شامل یک ردیف ازسازها شامل:

  • کنسرتینا (concertina)،
  • بندونئون (bandoneon)،
  • هارمونیوم (harmonium)
  • و امریکن رید ارگان (American reed organ)

می‌شود. علاوه بر این خود آکاردئون هم انواع متنوعی از جمله: کروماتیک، دیاتونیک، استاندارد یا فیری باس دارد.

آکارئون از جهات بسیاری یک ساز چند صدا یا پلی فونیک است. با این ساز می‌توانید چندین نت را در یک آن بنوازید. شما نه تنها می‌توانید این کار را با فشردن چندین کلید به طور همزمان انجام دهید بلکه تنها با فشار دادن یک کلید می‌توانید همزمان چند صدا را تولید کنید، البته در شرایطی که قبل از نواختن آکوردهای سمت چپ را تنظیم کنید.
به این ترتیب آکاردئون یک ساز بسیار چندصدایی است که می‌تواند به تنهایی جای یک گروه موسیقی اجرا کند. آکاردئون به دلیل فرم بدنه‌اش این قابلیت را دارد که تفاوت‌های بسیار ظریف صوتی ایجاد کند بر خلاف ساز مادرش «ارگان» که چنین قابلیتی را ندارد.

تاریخچه‌ی ساز آکاردئون

در اوایل قرن ۱۹ برای اولین بار این ساز در اروپا اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن برای موسیقی محلی در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، روسیه و موسیقی محلی اروپا به کار برده شد. قدیمی‌ترین نوع این ساز را هارمونیکا هم می‌گفتند که در زبان یونانی به معنی هارمونی موسیقایی است.
اگر به موسیقی فیلم‌های فرانسوی دقت کنیم متوجه می‌شویم که اغلب از ساز آکاردئون استفاده می‌کنند و به همین دلیل مردم بریتانیا این ساز را یک ساز فرانسوی می‌دانند. همچنین مردم آمریکا وقتی سخن از آکاردئون به میان آید، موسیقی رقص و آواز‌های قدیمی را به خاطر می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.