زندگینامه مهران روحانی،آهنگساز برجسته ایرانی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

مهران روحانی موسیقیدان و آهنگساز اهل ایران و فارغ‌التحصیل دکترای آهنگسازی از کالج سلطنتی موسیقی لندن است که آثارش در کشورهای مختلف به اجرا درآمده است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مهران روحانی، این آهنگساز برجسته ایرانی بیشتر آشنا شوید.

زندگینامه مهران روحانی

مهران روحانی در سال ۱۳۲۴ و در تهران متولد گردید. روحانی از سن ۸ سالگی آموختن موسیقی را آغاز کرد. نخستین استاد او درمبانی موسیقی  و ساز، پرویز مسرور بود.

وی در ۱۷ سالگی قطعه ای با نام «سرناد جوانی» با الهام از «سرناتانوتورنا» اثر موتسارت را آهنگسازی کرد.

مهران روحانی تحصیلات دانشگاهی خود را با تحصیل در رشته اقتصاد دانشگاه شیراز آغاز نمود. پس از ورود به دانشگاه شیراز، یک ارکستر کوچک راه اندازی کرد و رهبری آن را به عهده گرفت و در مدت ۴ سال ارکستری با ۴۲ نوازنده و ۶۰ خواننده گروه کر ایجاد کرد.

پس از پایان تحصیل در دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۶ به تهران رفت و مشغول سپری کردن خدمت سربازی شد و بعد از آن به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت. از جمله استادان او در دانشگاه تهران می‌توان به هرمز فرهت ؛ محمد تقی مسعودیه ؛ علی رضا مشایخی ؛ پری برکشلی و توماس کریستیان داوید اشاره کرد.

در همین زمان تحت نظر هرمز فرهت، تهیه برنامه‌های موسیقی کلاسیک رادیو  را بر عهده گرفت .

مهران روحانی

ادامه تحصیل در دانشگاه انگلستان

او در سال ۱۳۵۱ با رتبه ممتاز از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و پس از آن به منظور ادامه تحصیلات موسیقی، راهی انگلستان شد و در کالج سلطنتی موسیقی لندن  به تحصیل آهنگسازی پرداخت.

مایکل کاف ماتیوز، پیتر المنت، داوید ویلکاکس، آنتونی میلنر، فیلیپ کانون و الیزابت وندرپار از جمله استادان او در دوره کارشناسی ارشد و دکترای آهنگسازی بودند.

او همچنین از دوره‌های خصوصی  مایکل تیپت  آهنگساز نامدار انگلیسی بهره برد. وی در سال ۱۳۵۷ به ایران بازگشت و در دانشکده هنرهای زیبا و هنرستان عالی موسیقی به تدریس مشغول شد.

فعالیت‌های هنری مهران روحانی

راه اندازی ارکستر دانشجویی دانشگاه شیراز، تهیه برنامه‌های موسیقی کلاسیک رادیو، تدریس تئوری موسیقی، هارمونی، کنترپوان، آهنگسازی، فرم، تاریخ، سبک‌شناسی، سازشناسی و ارکستراسیون در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی از جمله فعالیت‌های هنری مهران روحانی بود.

برخی از آثار مهران روحانی در کشورهایی همچون کانادا، استرالیا، آمریکا، اتریش، فرانسه، بلغارستان، لهستان و انگلستان به اجرا درآمده است.

سینفونیتا سینتتیکال

وی در فروردین ۱۳۹۱ ارکستر «داکلند سیمفونیا»، اثر مهران روحانی به نام «سینفونیتا سینتتیکال» را به رهبری «اسپنسر دان» درلندن  به اجرا درآورد. این اثر با الهام از جنگ ونویز و صداهای شنیده شده توسط مهران ساخته شده‌است.

«سینفونیتا سینتتیکال» نخست برای سینتی سایزر نوشته شده بود و در این اجرا، ۸۰ نوازنده، اثر مهران روحانی را با تنظیم دوباره برای ارکستر نواختند.

شاگردان مهران روحانی

از شاگردان او می‌توان به «رضا ناژفر» (نوازنده فلوت و استاد دانشگاه اینسبورگ اتریش)، «کیاوش صاحب نسق» (آهنگساز و محقق موسیقی)، «بهاره کمائی» (نوازنده پیانو)، «صفا کاتب شهیدی» (نوازنده پیانو و آهنگساز) و «بردیا کیارس» (نوازنده ویلن، آهنگساز و رهبر سابق ارکستر ملی ایران) اشاره نمود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.