ریدیس فینگربورد یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری چیست؟

هر یک از قسمت ای ساز کاربرد خاص خودش را دارد.اگر با این قسمت ها به طر کامل آشنا شوید می توانید تسلط خود را بر روی ساز بالا برده و حرفه ای تر عمل نمایید.دراین بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا شما را با یک بخش مهم از ساز گیتار آشنا کنیم.در ادامه با ریدیس فینگربورد یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری بیشتر آشنا شوید.

ریدیس فینگربورد یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری چیست؟

زمانی که به سراغ خرید یک گیتار یا بیس می‌روید، یکی از مشخصه‌هایی که به شما ارائه می‌شود، ریدیس فینگربورد (یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری) است. اگر با این بخش آشنایی نداشته باشید نمی توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

فینگربرد :

فینگربرد(صفحه انگشت گذاری) (که با نام فرت برد در سازهای فرت بندی شده شناخته می شود ) یکی از بخش های تشکیل دهنده ی بیشتر سازهای زهی و به صورت نواری کم عرض و بلند از جنس چوب است ،که از بالا تا پایین دسته ی ساز جایی که سیم ها قرار دارند را تقسیم بندی میکند.

در نواختن اینگونه سازها، نوازنده انگشتانش را در طول سیم ها فشار میدهد تا طول ارتعاش و در نتیجه نت ها را تغییر دهد. به این روش استاپ (stop)سیم ها گفته میشود.

سطح صفحه انگشت‌گذاری

صفحات انگشت‌گذاری نیز همانند دسته‌ها متفاوت هستند. سطح صفحه انگشت‌گذاری معمولاً یک شعاع مقطعی دارد که برای جای ‌دهی حرکت انگشت در تکنیک‌های مختلف نواختن بهینه شده است. شعاع صفحه انگشت‌گذاری معمولاً از تقریباً فلت (یک شعاع خیلی بزرگ) تا شدیداً خمیده (یک شعاع کوچک) ساخته می‌شوند.

منظور از ریدیس فینگربورد، خمیدگی عرضی فینگربورد است. این قوس عرضی به‌‌راحتی قابل مشاهده است و با کمی دقت متوجه می‌شوید که فینگربورد اکثر گیتارهای الکتریک و بیس، چنین قوسی را دارد.

ریدیس فینگربورد یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری چیست؟
ریدیس فینگربورد یا شعاع صفحه انگشت‌گذاری چیست؟

فینگربورد یا صفحه انگشت‌گذاری سازهای زهی دیگر، چنین انحنایی را ندارند. در اکثر گیتارهای کلاسیک، گیتارهای رزونیتور (resonator)، بانجوها و بسیاری از گیتارهای آکوستیک سیم فلزی، فینگربورد کاملاً مسطح و تخت است.

ریدیس یا شعاع فینگربورد عبارت است از شعاع دایره‌ای که انحنای فینگربورد ساز بر بخش کوچکی از محیط آن دایره منطبق می‌شود. در نتیجه، شعاع این دایره، میزان انحنای فینگربورد را مشخص می‌کند .

اهمیت ریدیس فینگربورد

در حین بداهه‌نوازی با گیتار ، لازم است که در کسری از ثانیه، ارتباط بین نُت‌ها را روی فینگربورد پیدا کنید. درست در لحظه‌ای که شروع به فکر کردن کنید، همه چیز به هم می‌ریزد.

اگر زحمت درک این موضوع را به خود ندهید، باید همیشه از روی تبلچر قطعات دیگران را حفظ کنید و هرگز نخواهید توانست با گیتار، خودتان را بیان کنید. چرا؟ چون واقعاً ارتباط‌های روی فینگربورد گیتار را نشناخته‌اید.

برای اینکه در مسیر شناخت فینگربورد گیتار وقت کمتری صرف کنید، ابتدا لازم است از یادگیری ترکیب نت‌ها و اینکه کدام‌ یک از نت‌ها با یکدیگر مرتبط هستند، دست بکشید. اگر می‌خواهید روی فینگربورد گیتار خود تسلط کامل داشته باشید، باید به نت‌ها فکر نکنید و در عوض به کارکرد و فواصل بین آنها توجه کنید.

این کار به شما کمک می‌کند که به‌سرعت استاد فینگربورد شوید و در کسری از ثانیه و به‌صورت فی‌البداهه متوجه شوید که کدام نت‌ها بهترین انتخاب‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.