روش های تقویت گوش موسیقیایی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

مهارت‌های شنیداری، مهارت‌هایی هستند که قابلیت شنیدن، درک و تفکیک اصوات را در حوزه موسیقی مشخص می‌کنند. تقویت گوش موسیقی نیز همان فرآیند تقویت مهارت‌های شنیداری موسیقی است.این پروسه موجب تقویت حافظه موسیقیایی شما، درک درست از ریتم و فواصل و هارمونی و کوک، امکان بهره‌مندی بیشتر از موزیکالیته در نوازندگی یا خوانندگی، ارتقای قابلیت بداهه‌نوازی و ایجاد زیرساختی قوی برای حرفه آواز می‌شود. روش های تقویت گوش موسیقیایی را می توانید در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام بخوانید.

روش های تقویت گوش موسیقیایی

توجه به صداهای محیط

با ساده ترین کار شروع کنید. در هر موقعیتی چشم های خود را ببندید تا در عالم اصوات قرار بگیرید. به ریتم و آهنگ هر چیزی که می شنوید کاملا دقت کنید.

توجه به جزییات موسیقی

به اجزای آهنگ خوب گوش کنید، هر آهنگ از ترک های مختلفی تشکیل شده که به صورت لایه های متعدد روی هم سوار شده اند و با ترکیبشان موسیقیِ نهایی شکل می گیرد. در تصویر پایین، عکسی از ترک ها را در یک DAW می بینید. در واقع کار ارنجمنت در همین صفحه انجام می شود.

آواز بخوانید

یک راه دیگر، خواندن ترانه همزمان با نواختن وکال ملودی یا Lead line است. وکال ملودی معمولاً ساختار پیچیده ای نداشته و با هر سازی می توانید بنوازید. با این کار هماهنگی دست و ذهن تقویت می شود. کار سختی نیست؛ کافی است الگوی پایۀ آهنگ و گام ؛ معمولاً ماژور ؛ را پیدا کنید.

سعی کنید بدون نت بنوازید

اگرچه بدون نت، به سختی می توانید آهنگ را به صورت کامل بنوازید ولی با این کار، کمک فراوانی به قدرت شنیداری خود کرده اید.
در یوتیوب و اسپاتیفای پلی لیست های زیادی وجود دارد. یوتیوب این مزیت را دارد که سرعت پخش را کاهش دهید تا آن قسمت هایی که سریع نواخته می شوند را بهتر متوجه شوید. بهتر است اینکار را با آهنگ های ساده شروع کنید.

به بیس دقت کنید

روش تقویت گوش موسیقیایی

یک روش عالی برای تقویت قدرت شنیداری، گوش دادن و تمرین bass line است. البته حتماً لازم نیست این قسمت با گیتار بیس نواخته شده باشد. شما می توانید این تکنیک را روی آهنگ های بتهوون و جاستین بیبر هم امتحان کنید.

نوع ساز مهم نیست. نکتۀ اصلی، با دقت گوش دادن است و اجرای مو به موی آنچه می شنوید.
معمولاً باس، نقش هارمونی زمینه را بازی می کند. بنابراین با درک باسِ یک آهنگ، به صورت غیرمستقیم دانشتان از توالی آکوردها بهبود یافته و قادر به شناسایی آن ها در هر ترک دیگری خواهید بود. بعد از تسلط روی باس می توانید روی آکوردها متمرکز شده و مینورها و ماژورها و … را تشخیص دهید. هنگام شناسایی آکوردها به اینترنت مراجعه کنید تا تا بفهمید در تشخیص خود چقدر دقت داشته اید. ابتدا از آهنگ های ساده شروع کنید و به مرور به آهنگ های پیچیده تر بروید.

کوک بودن همیشگی ساز

یکی از نکات قابل توجه این است که قبل از تمرین مطمئن شوید سازتان کوک است. این کار به مرور می تواند به تشخیص صدای اصلی سازتان به شما کمک کند و باعث شود تا اگر هنگامی سازتان کوک نبود متوجه این موضوع شوید.
با این روش گوش شما به مرور زمان تقویت می شود و کم کم قادر خواهید بود صدای واقعی نت ها را از یکدیگر بشناسید. این را بدانید که هنگام تمرین با سازی که از کوک خارج شده، گوشتان دچار گیج می شود ، دلیل آن هم این است که هر بار که با آن تمرین می کنید صدای جدیدی را از ساز می شنوید. این کار میتواند مانع بزرگی برای بهبود مهارت شنیداری شما باشد.

مسیر چالش را ادامه بدهید

برای کسی که ریتم، ملودی، هارمونی و افکت‌های صوتی را فرا گرفته است و بر آنها تسلط نسبی پیدا کرده، تنها یک مسیر باقی می‌ماند، اینکه مدام خود را با چالش‌هایی جدید روبرو کند تا پیوسته در حال پیشرفت باشد! اگر احساس می‌کنید به این مرحله رسیده‌اید، سعی کنید وارد حوزه‌های جدید بشوید و گوش موسیقیایی‌تان را حالا در جهت‌های دیگری ارتقا بدهید.

دیکته (نوشتن) جمله‌ها و وصل‌های آکوردی پیچیده، یادگیری پردازش صدای الکترونیک، یادگیری یک ساز ایرانی در صورتی که تابحال به موسیقی ایرانی نپرداخته‌اید، تلاش برای خلق قطعات اوریجینال موسیقی… فراموش نکنید که دنیای گسترده موسیقی جنبه‌های بی‌شماری دارد و هرچقدر بیشتر به آن بپردازید، باز هم می‌تواند شما را شگفت‌زده و دلبسته‌ی خود کند!

برای نتیجه گیری خوب بهتر است تمرینات گفته شده را حداقل هفته ای دو تا سه مرتبه انجام دهید تا گوش موسیقیایی تان تقویت شود و به شنیدن ماهرانه مثل مهارت رانندگی نیز عادت کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.