روش ساده برای شناخت نت های کالیمبا + نت عددی ترانه

کالیمبا یک ساز کوچک است که به راحتی در دست قرار میگیرد و به تازگی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.اگرچه شناخت صحیح ساز و نواختن آن به آموزش نیاز دارد اما شما می توانید با شناخت نت ها و نحوه استفاده از آن به راحتی با کالیمبا ساز بزنید. اگر می خواهید آهنگ زدن با کالیمبا را یاد بگیرید؛ ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را برای آشنایی با روش ساده برای شناخت نت های کالیمبا دنبال نمایید.

آهنگ زدن با کالیمبا

کالیمبا های ۱۷ تیغه ای دارای ۱۷ نت هستند که نت پایه “دو” هست که در وسط قرار دارد و به ترتیب از چپ و راست صدای نت ها بم تر می شود. یعنی نت “می” زیرترین صدا را دارد و نت “دو” بم ترین صدا.

روش ساده برای شناخت نت های کالیمبا

در نظر داشته باشید که کالیمبا دو و نیم اکتاو دارد. یعنی دارای سه نت “دو” در اکتاوهای مختلف است.
هفت عدد نت موسیقی از سمت چپ به راست خوانده می شوند که عبارتند از:

آهنگ زدن با کالیمبا
هفت نت موسیقی، همگی وقتی معنا پیدا می کنند که روی ۵ خط موازی و با فاصله های یکسان قرار یگیرند. این خطوط که خطوط حامل نام دارند نت های موسیقی را روی خطوط و بین خطوط حمل می کند. به این خاطر است که به آنها خطوط حامل گفته می شود.
پس شما برای نواختن یک قطعه با کالیمبا باید بتوانید این نت ها را روی خطوط حامل بخوانید و همزمان به تیغه مورد نظر ضربه بزنید.
نکته مهم اینکه حتما به کلید اول روی خطوط حامل دقت کنید اگر این کلید “سل” باشد نت ها مانند شکل زیر خوانده میشوند و اگر کلید فا در ابتدای خطوط حامل قرار گرفته باشد، ترتیب نت ها متفاوت است.

آموزش نت خوانی کالیمبا

نت عددی کالیمبا

نت عددی کالیمبا
نت عددی کالیمبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.