چرا رزین برای نواختن ویولن لازم است؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ویولن جزو سازهای آرشه ای است که برای نواختن این ساز لازم است موهای آرشه بر روی سیم های ساز کشیده شود. نکته مهم برای به صدا در آمدن ویولن استفاده از رزین یا کلیفون می باشد.اما چرا رزین برای نواختن ویولن لازم است، در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام بخوانید.

رزین

رزین ویولن در واقع ماده ای است که شرکت‌های تولید کننده آن، آن را از درخت رزین به دست می‌آورند که شباهت زیادی به شهد درخت دارد. تولید کنندگان رزین برای به دست آوردن ماده ای که بتوان آن را برای استفاده برای آرشه ویولن، نیاز دارند تا این ماده را به مقدار زیاد مورد سابش قرار دهند و پس از آن، به ماده ای پودر مانند دست پیدا می‌کنند که مناسب استفاده برای آرشه سازهای زهی می‌باشد.

چرا رزین برای نواختن ویولن لازم است؟

هنگامی که بخواهید با ساز خود به نوازندگی بپردازید، باید آرشه را بر روی سیم‌های ساز خود بکشید و به این ترتیب، لرزشی را بر روی سیم به وجود می‌آورید که باعث می‌شود تا نت مورد نظر شما باز تولید شود. حال اگر آرشه ای را استفاده کنید که رزین نخورده باشد، به هیچ عنوان نمی‌توانید صدایی از آن به دست آورید.

به زبان ساده‌تر، استفاده از کلیفون این امکان را برای شما به ارمغان می‌آورد که موهای آرشه را به ماده ای چسبناک و پودر مانند آغشته کنید تا به این ترتیب، این موها به راحتی بر روی سیم‌های ویولن سایش پیدا کنند و باعث لرزش آن‌ها شوند. موهای آرشه در حالت عادی بسیار نرم هستند و بر روی سیم‌های ویولن لیز می‌خورند بنابراین نیاز دارید تا این موها را به ماده ای آغشته کنید تا سیم‌ها به موی آرشه شما بچسبد.

رزین ویولن

چه مقدار رزین باید برای آرشه استفاده کرد؟

بسیاری از نوازندگان و یا مدرسین ساز ویولن، نظر‌های مختلفی در این مورد دارند اما به عنوان یک قانون کلی، شما باید چند بار آرشه خود را بر روی کلیفون بکشید تا مطمئن شوید تمام سطح موی آرشه به کلیفون آغشته شده است.

بسیاری از نوازندگان مبتدی، هنگامی که می‌خواهند به آرشه ساز خود رزین بزنند، یا خیلی کم از این ماده استفاده می‌کنند و یا با استفاده بیش از حد آن، نوازندگی را برای خود مشکل می‌کنند. یکی از بهترین کارها برای آن که بتوانید به مقدار لازم به آرشه خود رزین بزنید، این است که هر بار که ساز را از درون کیس خارج کردید، آرشه را برداشته و آن را به کلیفون آغشته کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.