رحمت الله بدیعی از تکنیکی ترین نوازندگان ویولن

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

رحمت الله بدیعی، یکی از افراد مهم در موسیقی ایرانی می باشد که در شناساندن ویولن به جهان نقش بسیار مهمی داشته است.این نوازنده برجسته یکی از تکنیکی ترین نوازندگان ویولن ایرانی می باشد که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به معرفی بیشتر او پرداخته ایم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

زندگینامه رحمت الله بدیعی

رحمت الله بدیعی در سال ۱۳۱۵ در کاشان به دنیا آمد. ایشان در خانواده ای هنری و موسیقی دوست چشم به جهان گشود. او در سن پنج سالگی آموزش موسیقی را از پدربزرگ خود آغاز کرد و آموزش نوازندگی ساز نی را به صورت مقدماتی از ایشان آموخت.

برادر او نوازنده‌ی ویولن ماهری بود و به همین دلیل از همان کودکی علاقه به نواختن ساز ویولن در بدیعی شکل گرفت. همین مسئله باعث شد که با وجود سن کم روی ساز برادر که اندازه‌ی بزرگی داشت شروع به تمرین و یادگیری به صورت خودآموز کند. با وجود اینکه معلمی نداشت به دلیل استعداد و اشتیاقی که در وجودش نهفته بود توانست قطعات ساده ای را که تا آن زمان شنیده بود تقلید کند و بنوازد.

آموزش ویولن و ورود به هنرستان موسیقی

پدرش که از طرفداران هنر و موسیقی بود زمانیکه تلاش و علاقه ی رحمت الله را برای یادگیری ویولن دید اقدام به تهیه یک ویولن سایز کوچک برای او کرد تا راحت تر تمرین کند. رحمت الله بدیعی آموزش ویولن را همانند نی با پدربزرگش آغاز کرد و گوشه های موسیقی ایرانی را از ایشان یاد گرفت. پس از آشنایی مقدماتی با نوازندگی ویولن و مبانی اولیه موسیقی ایرانی، بدیعی برای ادامه ی آموزش های خود نزد روبیک گریگوریان که نوازنده و آهنگساز مشهور ایرانی ارمنی بود رفت.

رحمت الله بدیعی در یازده سالگی به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و تا زمان فارق التحصیلی از محضر بزرگترین اساتید ایران مثل ابوالحسن صبا بهره مند شد. او به مدت پنج سال شاگرد استاد صبا بود و سرانجام دیپلم موسیقی خود را از این موسسه دریافت نمود.

رحمت الله بدیعی

رحمت الله بدیعی ، یکی از تکنیکی ترین نوازندگان ویولن ایرانی

او یکی از تکنیکی ترین نوازندگان ویولن ایرانی است که علاوه بر سبک ایرانی می‌توانست سبک کلاسیک را به صورت حرفه ای بنوازد.

آغاز فعالیت هنری

رحمت الله بدیعی پس از پایان تحصیلات خود در هنرستان موسیقی و اخذ مدرک دیپلم، فعالیت خود را در رادیو آغاز کرد و با ارکستر گلها همکاری نمود. او در سال ۱۳۵۳ مجددا برای تکمیل آموزش های خود به هنرستان برگشت و تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس در این هنرستان ادامه داد.

بدیعی پس فارغ التحصیلی، به مدت بیست سال در وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و در کنار آن در هنرستان موسیقی هم به تدریس نوازندگی سازهای ویولن ، کمانچه و قیچک می‌پرداخت.

مهاجرت به اروپا

در سال ۱۳۵۸ رحمت الله بدیعی آخرین کنسرت خود ر با گروه  فرامرز پایور و با صدای محمد رضا شجریان اجرا کرد که این کنسرت با عنوان «راز دل» منتشر شد و پس از آن به همراه خانواده خود به اروپا مهاجرت کرد و در آن جا به تدریس کمانچه و ویولن ایرانی پرداخت. او از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۹ در ارکستر سمفونیک هلند در جایگاه نوازنده و کنسرت مستر به فعالیت پرداخت.

پس از این مدت بدیعی به اجرا و ضبط قطعات استاد ابوالحسن صبا پرداخت که این مجموعه توسط انتشارات سرود منتشر شد. او یکی از افرادی بود که شیوه ی ویولن نوازی استاد صبا را بدون تغییر و تحریفی حفظ کرده بود و به همین دلیل امکان انتقال این شیوه ها به صورت صحیح را به نسل های آینده به وجود آورد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.