راه های تقویت صدای ساز ویلون 

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ویولن سازی است که به طور کلی صدای بالایی دارد، اما برای بعضی از سبک ها و اجرا ها به صدای بلندتری از این ساز نیازمندیم.اگر می خواهید با  راه های تقویت صدای ساز ویلون آشناش وید، ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را دنبال نمایید.

ویولن

ویولن سازی است که ماهیت آن، آکوستیکی است.

این موضوع باعث می شود تا هنگامی که از آن برای نوازندگی در گروه های کوچک استفاده می کنید، به مشکل جدی ای برخورد نکنید زیرا صدای این ساز به اندازه کافی بلند می باشد.

اما تنها کافی است تا در گروه های راک، متال و یا بلوز بخواهید ویولن بنوازید،  در این جاست که متوجه خواهید شد صدای ساز شما به اندازه کافی بلند و رسا نیست و باید صدای ساز خود را آمپلی فای کنید.

آمپلی فای کردن در لغت به معنای تشدید صدا می باشد.

برای سال ها نوازندگان گیتار های الکتریک با استفاده از آمپلی فایر های مختلف، این امکان را داشته اند تا صدای ساز خود را به خوبی تشدید کنند.

اما آیا همچین امکانی برای ساز ویولن نیز وجود دارد؟در جواب به این پرسش باید گفت که بله!این امکانم وجود دارد.

 راه های تقویت صدای ساز ویلون

استفاده از میکروفون ها

شما می توانید از میکروفون های مختلفی استفاده کنید تا به این ترتیب، صدای ساز خود را به خوبی به گوش شنوندگان برسانید.

بهترین گزینه برای اجرا های زنده، استفاده از میکروفون هایی است که می توانید به بدنه ساز خود متصل کرده و به این ترتیب، صدای ساز خود را تشدید کنید.

برخی از میکروفون هایی که به این شکل به بازار عرضه شده اند، دارای طراحی Gooseneck می باشند .

به کمک این وسیله می توانید محل قرارگیری کپسول این میکروفون ها را نیز تنظیم کنید.

اما اگر در محیطی هستید که کنترل کردن میکروفون ها آسان تر است، همانند استودیو های حرفه ای ضبط، بهترین گزینه برای ضبط ساز شما استفاده از

  • میکروفون های کاندنسر دیافراگم کوچک
  • و یا میکروفون های کاندنسر دیافراگم بزرگ

می باشد.

یکی دیگر از کار هایی که می توانید انجام دهید، استفاده از میکروفون هایی است که برای ساز های دیگر طراحی شده اند.

برای مثال بسیاری از مهندسان صدا برای ضبط ویولن های خود از میکروفون هایی استفاده کرده اند که به طور اختصاصی برای ساز های بادی طراحی شده است.

همچنین شما می توانید از میکروفون های وایرلس برای آمپلی فای کردن صدای ساز خود استفاده کنید.

نصب کردن پیکاپ های پیزو

بسیاری از ویولنیست های مشهور برای این که بتوانند صدای بلندتری داشته باشند، ساز های خود را به پیکاپ های پیزو مجهز می کنند.

این پیکاپ ها برای سال ها در گیتار های آکوستیک مورد استفاده قرار می گرفته است .

نحوه کارکرد آن ها به این شکل است که زیر بریج ساز متصل می شوند و به این ترتیب، ارتعاش سیم ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند.

پیکاپ های پیزو بسیاری به طور اختصاصی برای ویولن ها ساخته شده است.

نصب آن ها و استفاده از آن ها به مراتب راحت تر استفاده از میکروفون های مختلف است.

با استفاده از آمپلی فایر ها، صدای مورد نظر خود را به دست آورید

پس از آن که راه ضبط صدای ویولن خود را انتخاب کردید و صدای آکوستیک ساز خود را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کردید، وقت آن است تا با انتخاب یک آمپلی فایر با کیفیت، به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید.

اگر تنها می خواهید بر روی استیج به نوازندگی بپردازید، می توانید بدون نیاز به استفاده از آمپلی فایر و تنها با استفاده از سیستم PA ای که استیج در اختیار شما قرار می دهد، به نوازندگی بپردازید.

اما بسیاری از افراد به دنبال خرید آمپلی فایر هایی هستند که نه تنها بتوانند با استفاده از آن به تمرین و یا اجرا بپردازند، بلکه بتوانند کنترل کاملی بر روی صدای ساز خود داشته باشند.

در این شرایط می توانید آمپلی فایر های مختلفی که در بازار وجود دارند را تست کرده و محصولی که با آن به صدای مورد نظر خود می رسید را خریداری کنید.

بسیاری از این آمپلی فایر ها امکانات فراوانی را در اختیار شما قرار می دهند بنابراین می توانید با آن ها کنترل بیشتری بر روی صدای خروجی خود داشته باشید.

تکمیل کردن صدای خود با استفاده از افکت ها

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که استفاده از سیگنال های الکتریکی در اختیار شما قرار می دهد، این است که می توانید با استفاده از افکت ها و پدال های مختلف، صدا های منحصر به فرد و خاصی را به دست بیاورید و در آهنگ های خود استفاده کنید.

شما به طور کلی می توانید از تمامی پدال های ممکن استفاده کنید.

چه پدال هایی برای اکولایز کردن صدای خروجی آمپلی فایر، چه استفاده از پدال هایی همانند ریورب و دیلی و چه استفاده از پدال هایی همانند Wah Pedal برای به دست آوردن صدا های خاص و بی مانند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.