رابطه تغذیه و صداسازی

صدا برای افرادی که به خواندن علاقه دارد بسیار مهم است.داشتن صدای خوب صرفا یک موهبت الهی نیست و برای داشتن آن باید تمرین نمود و به نکات مهم نیز توجه داشت.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام رابطه تغذیه و صداسازی را مورد بررسی قرار داده ایم.

صداسازی

صداسازی تعاریف متفاوتی دارد اما به طور کلی، صداسازی به سبک موسیقی و خواننده ها وابسته است، از نظر آنها کسی که سبک پاپ کار می کند با کسی که سبک سنتی کار می کند از نظر صداسازی باید آموزش های متفاوتی ببیند.

رابطه تغذیه و صداسازی

تغذیه یکی از عوامل مهم است که در صداسازی اثر گذار است. در سالهای اخیر بسیار از علاقه مندان به خوانندگی برای حفظ و یا بهبود صدای خود،به تغذیه ای که دارند اهمیت می دهند.

در حقیقت خوانندگان برای داشتن یک صدای مناسب به همراه یک لحن واضح و زیبا نیاز به یک تغذیه مناسب دارند و باید از برخی از خوراکی ها دوری کنند. از خوراکی های که خوانندگان قبل از اجرای کنسرت، کلاس های تمرین، کلاس های موسیقی و … باید از آنها خودداری کنند، می توان به غذا های پرچرب ( فست فود ها و …)، لبنیات ( خامه، شیر، پنیر و …)، بستنی، نوشیدنی های شیرین، نوشیدنی های الکل دار و … اشاره کرد.

این گونه غذا سبب مشکلات مختلفی برای خوانندگان می شوند به طور مثال استفاده از لبنیات و بستنی قبل از آواز خواندن سبب ایجاد مخاط بیشتری در گلو شما خواهد شد و به شما این اجازه را نخواهد داد که صدای خود را آزاد کنید و باعث می شود تارهای صوتی شما در تنش زیادی قرار بگیریند. غذا های پرچرب نیز سبب ریفلاکس معده خواهند شد و مشکلاتی را در هنگام آواز خواندن برای شما به وجود خواهد آورد.

نکات مهم در صداسازی

اگر می خواهید برای داشتن یک صدای خوب تمرین کنید،به نکات زیر توجه نمایید:

  1. آرام و آهسته صحبت کنید.
  2. در هنگام آواز یا سخنرانی سعی کنید، پرانرژی باشید.
  3. سعی کنید صدای خود را آزاد کنید بدون آنکه به تارهای صوتی خود فشاری وارد کنید با این کار صدای شما واضح تر خواهد بود.
  4. در هنگام آواز خواندن اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.
  5. به تغذیه خود دقت داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.