آشنایی با بیوگرافی رابرت جانسون

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

رابرت جانسون یکی ازنوازندگان مهم در سبک بلوز می باشد که در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به سرگذشت این خواننده و نوازنده به نام پرداخته ایم.لطفا تا انتهای مطلب با ما هماره باشید.

بیوگرافی رابرت جانسون Robert Johnson

رابرت جانسون، ۸ مه ۱۹۱۱ در شهر هیزلهورست ایالت می‌سی‌سی‌پی، آمریکا متولد شد و در ۱۶ اوت ۱۹۳۸ در نزدیکی گرینوود در گذشت.

او آهنگ‌ساز آمریکایی سبک بلوز، گیتاریست و خواننده بود، کسی که صدای گرفته او به هنگام خوانندگی معجزه می‌کرد و آهنگ نوازی موزون و استادانه با گیتارش بسیاری از نوازندگان معاصر خود و بعدها تعداد زیادی از نوزاندگان بلوز و راک را تحت ‌تاثیر خود قرار داد.

آثاری که جانسون مابین سال‌های ۱۹۳۶ و ۱۹۳۷ ضبط کرد نقطهٔ عطفی درترانه سرایی ؛ خوانندگی  و مهارت‌های نوازندگی  گیتار سبک بلوز بود که تأثیرعمده‌ای بر نسل‌های بعدی هنرمندان آن سبک گذاشت.

زندگی کوتاه و پرابهام جانسون که اطلاعات زیادی از جزئیات آن در دسترس نیست و مرگ او در ۲۷ سالگی باعث بروز گمانه‌زنی‌هایی افسانه ‌وار در مورد او شد.

شروع زندگی هنری

رابرت جانسون در ابتدا نواختن زنبورک را فراگرفت. او در رابینسونویل با استادان بلوز دلتا می‌سی‌سی‌پی همچون ویلی براون، چارلی پاتن و سان هاوس در تماس بود.

هرچند که این هنرمندان تحت تاثیر استعداد او قرارنگرفتند، اما پس از مدتی او توانایی فوق العاده ای را کسب کرد.

پس از مدتی در هلنا، آرکانزاس مستقر شد و در آنجا با المور جیمز، رابرت نایتواک و هاولین ولف و چند تن دیگر به نوازندگی پرداخت.

افسانه زندگی جانسون

افسانه‌ای در مورد او وجود دارد مبنی بر این‌که او شیفتهٔ موسیقی بلوز بود .

نیمه‌شبی گیتارش را برمیدارد و به نزدیکی مزرعه داکری میرود و در آنجا با شیطان روبرو میشود شیطان ساز جانسون را میگیرد و کوک میکند و سپس ساز را به جانسون میدهد.

جانسون روحش را به شیطان فروخت و در کم‌تر از ۱ سال، سرآمد خوانندگان دلتا بلوز شد و ترانه‌های فوق‌العاده‌ای سرود که تا آن‌زمان کسی شبیه‌اش را نشنیده بود.

آهنگ‌های رابرت جانسون

مجموعه آهنگ‌های او شامل چندین آهنگ بلوز با ترکیب موسیقی هاوس و برخی دیگر بود، اما آهنگ‌های اصلی جانسون – مانند  Me and the Devil Blues، Hellhound on My Trail ، Sweet Home Chicago،  I Believe I’ll Dust My Broom، Ramblin’ on My Mind و Love in Vain هستند، که از مهم‌ترین قطعات او هستند.

مرگ و افتخارات

جانسون پس از نوشیدن ویسکی در کلابی مسموم شد و در ۱۶ آگوست ۱۹۳۸ در سن ۲۷ سالگی جان خود را از دست داد.

او تنها یک آهنگ پرفروش در طول زندگی خود داشت که “Terraplane Blues ” نام دارد.

اما پس از اینکه کلمبیا رکوردز مجموعه‌ای از آثار ضبط ‌شده او را با نام King of the Delta Blues در سال ۱۹۶۱ منتشر کرد، رابرت جانسون و موسیقی او هر دو به جایگاهی افسانه‌ای دست یافتند.

بعدها کلمبیا مجموعه رابرت جانسون را به نام The Complete Recordings در سال ۱۹۹۰ منتشر کرد.

کارهای رابرت جانسون در سال ۱۹۸۶ با افتخار به تالار مشاهیر بلوز در طبقه افتتاحیه راه یافت نام رابرت جانسون در سال ۱۹۸۶ و در زمان آغاز به‌کار تالار مشاهیر راک اند رول   به عنوان یکی از اولین راه‌یافتگان به آن تالار ثبت شد.

دیوید فرایک در سال ۲۰۰۳ و در معرفی «۱۰۰ گیتاریست برتر همهٔ زمان‌ها»ی مجلهٔ رولینگ استون  جایگاه پنجم را به جانسون اختصاص داده‌است.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.