داستان جالب خلق تنصیف سپیده

تنصیف ترانه یکی از ترانه های زیبا و خاطره انگیز است که با صدای زیبای استاد شجریان ماندگار شده است.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با داستان جالب خلق تنصیف سپیده آشنا شوید.

 تنصیف سپیده

«سپیده» که معمولاً به نام «ایران، ای سرای امید» هم شناخته می‌شود، عنوان یکی از تصنیف‌های ساخته‌شده توسط محمدرضا لطفی است. سبک آهنگسازی آن کاملاً برگرفته از خوی تند نوازی و مضراب کشی بر روی سیم ها از جانب محمد رضا لطفی می‌باشد.

نخست دراب هایی تند بر روی نت دو سیم زرد و سپس خیزش ها و ملودی های گسترشی سریع و دلنشین. آهنگ در دستگاه ماهور اجرا گردیده. شعر این تصنیف توسط هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) سروده شده و با صدای استاد محمدرضا شجریان ساخته شده‌است.

داستان جالب خلق تنصیف سپیده

داستان جالب خلق تنصیف سپیده

شادروان محمدرضا لطفی درباره ساخت این قطعه می‌گویند:

«تصنیف سپیده دیرتر از مقدمهٔ آن ساخته شده است. چند ماه پیش از نخستین کنسرت این اثر، وقتی به منزل سایه رفتم و با سه‌تار، آهنگ تصنیف را برای او نواختم علاقه‌مند شد که شعر آن را بسراید. خواهش کردم هر چه زودتر اقدام کند چون کنسرت در راه بود و بدون این تصنیف، کارمان ناقص می‌ماند.

کار سرودن شعر طولانی شد و من نگران بودم، تا این که یک هفته مانده به اجرای کنسرت شعر آماده شد و من آن را نزد شجریان بردم.»

آلبوم چاووش ۶

و در نهایت این قطعه در آلبوم “چاووش ۶ ” با صدای استاد شجریان عرضه شد و در اصل با اجرای ایشان بود که "سپیده" به شهرتی باورنکردنی در تاریخ موسیقی ایران رسید؛ چندی بعد لطفی به عنوان آهنگساز اثر آن را در این کنسرت و با صدای محمد معتمدی اجرا و در قالب آلبومی تصویری منتشر کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.