خوانندگی در سن بلوغ

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سن بلوغ از سن های پر چالشی است که تغییرات مهمی به همراه دارد.یکی از این تغییرات که بیشتر در پسران دیده می شود، تغییر در نوع صدا می باشد.این موضوع برای افرادی که به خوانندگی علاقه دارند و یا آن را دنبال می کند بسیار مهم است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام خوانندگی در سن بلوغ را مورد بررسی قرار داده ایم.اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سن تغییرات صدا در پسران و دختران:

سن شروع و پایان تغییرات در خانم ها حدودا، ۱۰ تا ۱۶ سال است. در آقایان معمولا این سن از ۱۲ تا ۱۸ سال است. البته برای هر فرد این تغییرات از لحاظ زمانی ممکن است، کمی متفاوت باشد.

عمده تغییرات در یک دوره ۱۳ تا ۱۴ ماهه اتفاق می افتد اما در طول این دوران صدا پیوسته در حال تغییرکردن است و ممکن است مشکلاتی را در آواز خواندن و صحبت کردن، برایتان به وجود بیاورد.

مقایسه تغییرات در پسران و دختران

در یک تحقیق درباره تغییرات طول تار های صوتی خانم ها و آقایان قبل از دوران بلوغ مشخص شده که طول تار های صوتی آقایان بعد از دوره بلوغ : ۶۶ درصد نسبت به دوره کودکی بیشتر شده است.

در خانم ها این افزایش طول ۲۴ درصد است.

نتیجه میگیریم تغییرات صدا در آقایان نسبت به خانم ها بیشتر است. بنابراین آقایان ممکن است با چالش های بیشتری هم در این رابطه روبه رو شوند.

بهترین سن برای شروع خوانندگی 

سن مفید برای شروع خوانندگی در هر فرد متفاوت است اما ۱۴ سالگی به دلیل سن بلوغ و تغیرات جسمی که به عمل می آورد سن خوب و مفیدی است، اما این به این معنا نیست که تا قبل از این سن هیچگونه کاره خاصی برای رشد انجام ندهیم.

اغلب کودکان در ۱۳ الی ۱۵ ماهگی شروع به تقلید از ملودی هایی می کنند که پدر و مادر برای آرام کردنش خواننده اند، هر چه زودتر فرزند خود را با موسیقی، آشنا و درگیر کنید بدون داشتن تجربه خاصی، این امر ساده ای است.

این گونه می توانید استعداد موسیقی را زودتر در او افزایش دهید. به طور کلی صدای انسان در کل طول زندگی، در حال بلوغ است.

کودکان از سن ۷ الی ۹ سال آماده به شروع خواندن هستند، به همین دلیل دانش اموزان در هر سنی میتوانند از درس آواز بهرمند شوند.

تمرین در سنین پایین ، شرکت در گروه سرود مدرسه یا کلاس های موسیقی، میتونه به فرد کمک بیشتری در پیدا کردن شخصیت هنری و اعتماد به نفس خود انجام بده، اما با این حالا بهترین و مناسب ترین سن برای خوانندگی وجود ندارد: برای مثال، جاستین بیبر در ۱۳ سالگی به شهرت رسید و یا عده ای خوانندگان مطرح جهان که در سن کهنسالی هم به فعالیت در این حرفه هنوز ادامه میدن. این امر در مورد زن ها و مردها، هردو صدق می کند.

خوانندگی در سن بلوغ

چه والدین یک نوجوان باشید و چه مربی آواز و یا رهبر گروه کر، درک مراحل بلوغ و نحوه چگونگی رفع معظلات دوران بلوغ  بسیار مهم است. بی شک  شما هم شنیده اید که می گویند صدای پسران در دوران بلوغ تغییر می کند وبه اصطلاح  خروسکی می شود.

احتمالا این مورد برای کسی که در کودکی آواز خوانی می کرده می تواند نگران کننده باشد. ولی مطمئن باشید که خروسکی در کار نیست. صدای یک مرد جوان در طول زمان پنج تغییر را تجربه می کند و هر کدام از این تغییرات ممکن است باعث خشن شدن، بم شدن و زمخت شدن صدا بشوند

بلوغ فرایندیست که هم از لحاظ جسمی و هم از نظر روحی و روانی تجربه سخت و پیچیده ای محسوب می شود. اگر بتوانید اضطراب و استرس درباره صدایتان را کاهش بدهید این دوره هم به راحتی طی می شود. بنابراین شما به عنوان یک خواننده باید روی مهار و کاهش استرستان کار کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

خوانندگی در سن بلوغ

دورگه شدن صدای پسران چقدر طول می‌کشد؟

وقتی بدن فرد به این تغییرات فیزیکی عادت می‌کند، کنترل صدا کمی سخت تر از زمان‌های قبل می‌شود. تنها دلیل دورگه شدن صدای پسران نیز به بزرگ بودن حنجره آن‌ها باز می‌گردد. خوشبختانه این مسئله به صورت موقت وجود دارد و نباید از رخداد آن، رنجور بشوید. برای همین، هنگامی که دیگر نتوانستید صدای خود را به طور کامل یا حتی به طور نسبی کنترل کنید، نباید خیلی نگران باشید.

 بالاخره از این دوران گذر خواهید کرد. تنها نکته‌ای که باید برای تمرین خوانندگی در سن بلوغ توجه داشته باشید، عدم تمرکز بر روی تمرین‌های سنگین آوازخوانی و خوانندگی است. چرا که اگر به شرایط خودتان توجه نداشته باشید، به طور قطع آسیب‌های جدی حنجره شما را تهدید خواهد کرد که دیگر راهکاری برای رفع آن وجود ندارد.

آیا بلوغ روی صدای آواز شما تأثیر می گذارد؟

میزان تاثیر بلوغ روی آوازخواندن شما تأثیر کاملا به جنسیت و ژنتیکتان بستگی دارد. در آقایان ؛ که صدای آنها عموماً بم تر است ؛ با حنجره (که به آن جعبه صدا نیز گفته می شود) و چین های صوتی که سه برابر سریعتر از خانم ها رشد می کنند، در دوران بلوغ تغییر شدیدتری را تجربه خواهند کرد. این اتفاق برای دختران بسیار تدریجی و ظریف خواهد بود چون بافت چین های صوتی خانم ها به طور متوسط با یک چهارم سرعت رشد در آقایان رشد می کند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.