خط اتصال در موسیقی چیست؟

اگر به نت های موسیقی نگاه کرده باشید شاید کمانی کوتاه را پایین نت ها دیده باشید.به این کمان کوتاه خط اتصال گفته می شود.اما خط اتصال در موسیقی چیست و کاربرد آن به چه صورت است؟در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام بخوانید.

خط اتصال در موسیقی

خط اتصال که در زبان انگلیسی Slur نامیده میشود، از اصطلاحات موسیقی است و خطی کمانی (منحنی) شکل شبیه به خط اتحاد می‌باشد که در بالا یا پایین دو یا چند نت غیر هم صدا قرار می‌گیرد .

خط اتصال

همانطور که گفته شد این منحنی که در بالا یا پایین دو یا چند نت غیر هم‌صدا قرار می‌گیرد ، صدای آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

در ساز‌های زهی آرشه‌ای نت‌هایی که خط اتصال دارند را با «یک آرشه» (بدون تغییر جهت آرشه) و در ساز‌های بادی و آواز با یک‌نفس اجرا می‌کنند.

خط اتصال نت‌های هم نام و هم‌صدا را نیز به هم متصل می‌کند و به آن خط حامل می‌گویند و فرقی که وجود دارد به این شکل است که مقدار کِشِشِ زمانی آن دو نت را به یکدیگر پیوند می‌دهد و دونت به یک نت تبدیل می‌شوند.

ارزش زمانی آن از ترکیب ارزش زمانی آن دو نت تشکیل‌شده است.

تفاوت خط اتصال و خط اتحاد

در خط اتحاد، دو نتی که در دو طرف این خط قرار می گیرند، هم نام بوده و جای یکسانی روی خطوط حامل دارند و هیچ نتی بین این دو نت قرار نمی گیرد.

در این حالت ما نت اول را اجرا کرده و به اندازه ارزش زمانی هر دو نت روی کلاویه نگه می داریم.

اما خط اتصال خواستار اجرای وصل و پیوسته نتها، بدون ایجاد سکوت و قطعی در صداست.

در این شیوه اجرایی هر کلاویه باید همزمان با پایین رفتن کلاویه بعدی بالا بیاید.خط اتصال علاوه بر این مورد، کاربردهای دیگری نیز دارد که در این برنامه مورد بررسی قرار نمی گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.