خالق موسیقی تحویل سال کسیت ؟

همه ساله با آغاز سال نو، نوایی به گوش می رسد که شروع سال جدید را نوید می دهد.شاید بتوان این آهنگ را به عنوان یکی از خاطره انگیز ترین نواها برای هر ایرانی به شمار آورد.اما این آهنگ متعلق به چه کسی است؟ در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام با خالق موسیقی تحویل سال آشنا شوید.

خالق موسیقی تحویل سال

علی‌اکبر مهدی‌پور دهکردی موسیقی سال تحویل را در دستگاه"چهارگاه" و با بهره گیری از نوای موسیقی مقامی و محلی چهارمحال و بختیاری نواخته است.

وی در سال ۱۳۱۴ در چهارمحال بختیاری به دنیا آمد. او از ۱۷سالگی کار خود را در زمینه نوازندگی سازهای محلی این استان همچون سرنا،کرنا و کمانچه آغاز کرد.

او در کشورهایی همچون آلمان ،کانادا ،فرانسه ،قرقیزستان ،ترکمنستان ،مغولستان ،دبی ،ژاپن ،ترکیه ،کویت و هنگ‌کنگ به اجرای موسیقی محلی پرداخت و در بسیاری از جشنواره‌های ملی و بین المللی موسیقی شرکت کرد.

خالق موسیقی تحویل سال کسیت ؟

تاریخچه موسیقی تحویل سال

نوروزنامه یا همان موسیقی هنگام تحویل سال نو که هر ساله بسیاری از مردم ایران در پای سفره هفت سین نوای آن را می‌شنوند یکی از آثار ماندگار این هنرمند است که در فهرست آثار غیرملموس یونسکو ثبت شده، برگرفته از موسیقی اقوام ایل بختیاری است.

این ملودی و آهنگ که هنگام تحویل سال نو پخش می شود، سال ۶۵  در یکی از استودیوهای صدا و سیما در تهران ضبط و پس از آن در تمامی سالها در آغاز فصل بهار پخش می شود.

پیش از ثبت موسیقی نوروزنامه ' علی اکبر مهدی پور دهکردی' صدا نقاره های باب تهران و باب امام رضا علیه السلام به عنوان موسیقی تحویل سال نو در کشور رایج بود.

این موسیقی با شلیک گلوله های توپ 'قومپوز'(قمپز) که تنها صدا داشت، همراه بود اما بعدها صدای موسیقی سرنا و کرنای "علی اکبر مهدی پور دهکردی" به عنوان نوروزنامه در رادیو ضبط شد و به عنوان موسیقی سال نو شناخته شد.

این آهنگ در دستگاه چهارگاه  نواخته شد که "علی حیدری" با دهل نوازی او را همراهی می کرد.

بسیاری از مردم "علی اکبر مهدی پور"  را با نام سریال "روزی روزگاری"و موسیقی آغاز تحویل سال نو می شناسند.

علی اکبر مهدی‌پور دهکردی، نوازنده موسیقی مقامی و سنتی بختیاری با باز شدن پایش به جشنواره های مختلف موسیقی داخل و خارج کشور به یک نوازنده جشنواره ای تبدیل شد. در جشنواره موسیقی فجر سال ۱۳۶۸ خورشیدی (۱۹۸۹ میلادی) چهره برتر شناخته شد و جایزه اش را از سید محمد خاتمی وزیر فرهنگ و ارشاد آن زمان دریافت کرد.

وفات

علی اکبر مهدی پور که یکی از استادان سرنا نواز و کرنا ایران بود ،در سن ۷۴ سالگی در سال ۱۳۸۸ خورشیدی درگذشت و در قطعه هنرمندان شهرکرد به خاک سپرده شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *