حق امتیاز در موسیقی (Music Royalty) به چه معناست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

طبق تحقیقات انجام شده، مردم سراسر جهان روزانه بطور متوسط ۴ ساعت موسیقی گوش می دهند ؛ بدیهی است که رقابت در صنعت موسیقی شدید است و افرادی که در حوزه موسیقی کار می کنند باید در این رقابت به طور سالمی حرکت کنند. حق امتیاز در موسیقی یکی از مواردی است که این رقابت را کنترل می کند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم حق امتیاز در موسیقی بیشتر آشنا شوید.

حق امتیاز در موسیقی (Music Royalty) به چه معناست؟

حق امتیاز در موسیقی  (Music Royalty)  شاید برای ما واژه‌ی آشنایی نباشد ؛ اما در سراسر دنیا یک قانون سفت و سخت به حساب می‌آید که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را دور بزند! قانونی که به کمک هنرمندان و هرکسی که به نحوی در دنیای دیجیتال، مشغول به «تولید محتوا» است، آمده است.

شاید ندانید که  بسیاری از هنرمندان به دلیل اینکه از کپی‌رایت و موارد حقوقی مربوط به آن باخبر نیستند، زحمات‌شان به باد می‌رود؛ چون از روش‌های جمع‌آوری حق امتیاز باخبر نیستند.

تا چه زمانی حق امتیاز یک آهنگ رایگان است؟

زمانی که به موسیقی مربوط می شود، مدت زمانی که طول می کشد تا موسیقی دارای حق چاپ تبدیل به موسیقی بدون حق نسخه برداری شود ۱۰۰ سال است. این بدان معنی است که دقیقاً ۱۰۰ سال پس از تاریخی که یک قطعه موسیقی، آهنگ، آلبوم یا هر چیز دیگری به طور رسمی ایجاد شد، از حق چاپ آزاد می شود.

کپی‌رایت چیست؟

حق امتیاز در موسیقی (Music Royalty) به چه معناست؟

مطمئنا شنیده‌اید که می‌گویند یک آهنگ به خاطر نقض قوانین کپی‌رایت از یک پلتفرمی پاک شد؛ اما کپی‌رایت واقعا چیست و چه تفاوتی با حق امتیاز در موسیقی دارد؟ کپی‌رایت  مالکیت معنوی یک کالا یا اثر هنری توسط سازنده آن است. قانون کپی‌رایت به سازندگان اصلی یک ایده، هنر و … این حق منحصربه‌فرد را می‌دهد تا آن را برای زمان مشخصی توسعه دهند و آن کالای دارای کپی‌رایت دامنه و وسعت عمومی پیدا می‌کند.

قانون جهانی کپی‌رایت بیان می‌کند که اگر خالق یک اثر، یک شخص حقیقی باشد، کپی رایت بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال بعد از مرگ او عمر دارد و اگر خالق آن یک شرکت باشد زمان کوتاه‌تری خواهد داشت.

کپی‌رایت ها می‌توانند به بسیاری از محصولات اعمال گردند نظیر آثار ادبی، فیلم، صدا، نقاشی و نرم‌افزار. درحالی‌که قانون کپی‌رایت یک قانون همه‌جانبه نیست، سایر قوانین نظیر قوانین مربوط به حق ثبت و برند تجاری ممکن است محدودیت‌های دیگری را برای اشخاص و شرکت‌ها ایجاد کنند.

در واقع  کپی رایت به این معنی است که وقتی فردی اثری را خلق کرده است، تمام حقوق مادی و معنوی آن به فرد مربوط می‌شود.

آیا می‌شود از آن اثر به نحوی استفاده کرد؟  درجواب باید گفت بله و اینکار فقط با پرداخت حق امتیاز به ناشر امکان پذیر است . به عنوان مثال، فردی یک بیتِ موسیقی را برای فروش گذاشته است؛ اگر از آن بیت بدون پرداخت هزینه استفاده شود، با استفاده از تکنولوژی تحت عنوان «Beat ID» آهنگساز آن اثر سریع متوجه این قضیه می‌شود و می‌تواند اقدام‌های قانونی انجام دهد.

حق امتیاز در آهنگ چگونه کار می‌کند؟

برای درک اینکه Music Royalties چگونه کار می‌کند، اول باید مواردی را یاد بگیرید. یک آهنگ حداقل به دو شکل وجود دارد و تولید می‌شود. نوع اول، آهنگ کامل است که ممکن است باکلام یا بدون کلام باشد و نوع دوم، فقط صدای خواننده است؛ اما این چه معنایی دارد؟ بسیار ساده است. به این معنی است که یک نفر چه از آهنگ کامل و چه از وکال استفاده کند و حق امتیازی پرداخت نکند، شامل قانون کپی‌رایت می‌شود.

برای مثال، آهنگ‌های کاور شده را در نظر بگیرید که هنرمند B آهنگی که توسط هنرمند A ساخته شده است را به عنوان یک آهنگ منتشر می‌کند، در این صورت، هنرمند A مالک اثر است و مستحق کسب حق امتیاز است. این یک مثال بسیار ساده است و موضوع این است که باید حقوق تمام افرادی که در ساخت یک اثر مشارکت دارند، در نظر گرفته شود.

حق امتیاز یا در حقیقت درآمد حاصل از آن که به هنرمند A تعلق می‌گیرد می‌تواند مادم‌العمر باشد. به این معنا که مبلغی از درآمد پخش اثر هنرمند دوم در طول زمان به صاحب اثر بازمی‌گردد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.