جیمی هندریکس، بهترین نوازنده‌ی تاریخ

جیمی هندریکس با وجود عمر کوتاهی که داشت توانست عنوان بهترین نوازنده‌ی تاریخ را از آن خود کند.اما زندگی پر فراز و نشیب وی فرصت خلق بیشتر آثار را از او گرفت.د رادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با سرنوشت بهترین نوازنده تاریخ آشنا شوید.

جیمی هندریکس، بهترین نوازنده‌ی تاریخ

جیمز مارشال هندریکس ( James Marshall Hendrix )  گیتاریست ؛ خواننده و ترانه نویس آمریکایی بود که در تاریخ ۲۷ نوامبر سال ۱۹۴۲ در شهر سیاتل واشنگتن متولد شد.

وی هوادار سبک های بلوز و راک اند‌رول بود و با تشویق پدرش گیتار را به صورت خودآموز آموخت او کودکی سختی داشت و گاهی از آشنایان و بستگان خود مراقبت می کرد.

هندریکس تأثیر زیادی بر روی خواننده‌های سبک راک اند رول گذاشت. هندریکس خود به تنهایی نواختن گیتار را فرا گرفت و به عنوان ساز اصلی معمولاً یک فندر استرتوکستر می‌نواخت. او ابتدا در انگلستان و سپس در تمام دنیا، پس از اینکه در سال ۱۹۶۷ در فستیوال پاپ مونتری به نوازندگی پرداخت، به شهرت رسید.

مجله رولینگ استون در سال ۲۰۰۳ و در رده‌بندی ۱۰۰ گیتاریست برتر تمامی دوران، جیمی هندریکس را در رتبه ۱ قرار داد.

هنگامی که هندریکس فقط ۱۶ سال داشت، پدرش اولین گیتار آکوستیک خودش را به او داد و سال بعد، اولین گیتار الکتریک، گیتار دست راست Supro Ozark خود را تهیه کرد ولی آن را به صورت بر عکس می‌نواخت زیرا چپ دست بود و تا آن زمان گیتار چپ دستی تولید نشده بود.

بعد ازگذر زمان اندکی ، وی شروع به کاربا گروه خود، the Rocking Kings کرد. در سال ۱۹۵۹ از دبیرستان اخراج شد و ضمن ادامه ی کار موسیقی خود، کار های عجیب و غریبی در موسیقی کرد.

جیمی هندریکس، بهترین نوازنده‌ی تاریخ
جیمی هندریکس، بهترین نوازنده‌ی تاریخ

فعالیت های هنری 

او در دهه ۱۹۶۰ برای هنرمندانی همچون تینا ترنر و لیتل ریچارد گیتار زد. در سال ۱۹۶۴ او تصمیم گرفت تا گروهی شخصی بنا نهد.

نام گروه، جیمی جیمز اند بلو فلیمز (Jimmie James And Blue Flames) بود.

به استثنای ترانه‌ی My Diary که با آرتور لی اجرا کرد، تمامی آثار هندریکس در این دوره حاصل نبوغ او بود. هندریکس در کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه گیتار می‌نواخت تا این که مورد پسند یکی از شرکت‌های موسیقی واقع شد.

آنها از هندریکس که در آن زمان همچنان جیمی جیمز نام داشت خواستند، تا به اتفاق میچ میچل (درام زن) و نوئل ردینگ (گیتار باس) گروهی تشکیل دهد و خود به عنوان خواننده، آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا و نوازنده در آن فعالیت کند.در این زمان بود که جیمی جیمز نام خود را به جیمی هندریکس تغییر داد

ترانه‌های خلسه‌آور

او در سال ۱۹۶۶، با ترانه‌های خلسه‌آوری چون آهای جو و گرد ارغوانی و همچنین یک اجرای زندهٔ افسانه‌ای به مقام ستارهٔ راک دست یافت.

نخستین ترانه‌ی هندریکس با عنوان Hey Joe جزو پرفروش‌ترین ترانه‌های سال ۱۹۶۷ شد. حاصل این موفقیت، آلبوم Are You Experienced بود که موفقیت تجاری و انتقادی فراوانی برایش فراهم آورد و نام او را به عنوان هنرمندی نوآور بر سر زبانها انداخت.

در کنسرت زنده‌ای که هندریکس پس از انتشار این آلبوم برگزار کرد، او گیتارش را بر روی صحنه آتش زد. کاری غریب و عجیب که برای او هم شهرت و هم بدنامی به همراه آورد.

سال بعد سبک منحصر به فرد و استثنایی هندریکس در دو آلبوم جدید تبلور یافت. Axis Blood And Love و آلبوم Electric Lady Land . دو آلبوم اخیر غالباً به عنوان بزرگترین و تأثیرگذارترین آلبوم‌های راک تاریخ موسیقی شناخته می‌شوند.

اما دوران موفقیت و در اوج قله بودن برای هندریکس بسیار کوتاه و زودگذر بود. هندریکس به همراه درام زن گروه به مواد مخدر معتاد شد و همین امر باعث متلاشی شدن گروه شد.

در دهه‌ی ۱۹۷۰ ارزش کار هنری هندریکس آشکار شد و به همین دلیل کنسرت‌ها و برنامه‌های زیادی در بزرگداشت او برگزار شد. هندریکس علیرغم خلق و خوی نامتعارف و شخصیت ناهنجارش، به عنوان نوآورترین گیتاریست تاریخ موسیقی شناخته می‌شود.

او طرح ضبط و پخش آلبوم First Rays Of The New Rising Sun را داشت. چند ترانه‌ی این آلبوم نیز ضبط شدند اما ضبط این آلبوم به خاطر تورها و کنسرت‌های مداوم هندریکس به عقب می‌افتاد، تا این که با مرگ هندریکس ناتمام ماند.

مرگ جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

جیمی هندریکس در ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۰ در سن ۲۷ سالگی در شهر لندن در گذشت.راز مرگ او هنوز در هاله‌ای از ابهام است؛ هیچ‌گاه به‌طور قطعی معلوم نشد دلیل آن خودکشی بوده یا برحسب اتفاق و به‌دلیل تداخل تأثیر مصرف زیاد مشروبات الکلی (که پیشتر در یک مهمانی شبانه مصرف کرده‌بود) با تأثیر تعداد زیاد قرص‌های خواب‌آور (که همان شب خورده‌بود)، رخ داده‌است.

وی اثر غیر قابل توصیفی بر موسیقی راک به جا گذاشت و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین گیتاریست های جهان شناخته می شود.

یکی از روزنامه نگاران در Berkeley Tribe نوشت   Jimi Hendrix می‌توانست چیزهایی از گیتار الکتریک به ما نشان دهد که هیچکس قادر به انجام آن نبود، او یک نوازنده کامل بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.