جولیان بریم ، نوازنده ای با القاب سلطنتی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در رشته گیتار نوازنده به نام بسیار زیادی در جهان وجود دارند. جولیان بریم نوازندهٔ چیره‌دست گیتار کلاسیک در اواخر قرن بیستم اهل انگلستان بود که به عنوان یکی از برجسته ترین نوازندگان گیتار کلاسیک قرن بیستم شناخته می شود. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با جولیان بریم نوازنده برجسته گیتار کلاسیک بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی جولیان بریم

بریم در سال ۱۹۳۳ و در لندن دیده به جهان گشود. وی نقش مهمی در بهبود نواختن و درک عمومی از گیتار کلاسیک به عنوان یک ساز قابل را احترام ایفا نمود.

شهرت او بیشتر بخاطر اشاعه آموزش گیتار و سریال تلویزیونی اوست (بنام Guitarra) که هنوز هم بینندگانی دارد. همچنین بریم در طول حرفه ای که بیش از نیم قرن طول کشید، به احیای علاقه به عود کمک کرد.

آشنایی با ساز گیتار

جولیان بریم با موسیقی از ابتدا آشنایی پیدا کرد. پدر وی یک نقاش چیره دست و آهنگساز بود. مادر او اهل اسکاتلند بود ولی علاقه ای به موسیقی نداشت.

بریم زندگی خود را با نواختن گیتار جازپدرش در سن نوجوانی آغاز کرد. آموزش موسیقی را به‌طور خودآموز فرا گرفت و با گوش دادن به آثار پدرش که در سبک جاز فعال بود، به سمت این ساز (گیتار) کشیده شد. پس از اینکه برای تولد یازده سالگی‌اش یک گیتار هدیه گرفت ؛ به سرعت در این رشته پیشرفت کرد .

پدر بریم در مورد دنبال کردن سبک خود یعنی گیتار کلاسیک تردید داشت. او ادعا می کرد که بریم برای امرار معاش مشکل پیدا خواهد کرد مگر اینکه جاز یا چیزی شبیه به آن که مدرن بود،بنوازد.

اظهارات پدرش باعث شد بریم برای تبدیل شدن به یک گیتاریست کلاسیک حرفه ای پیگیرتر و متعهد شود .

وی در سن ۱۲ سالگی بخاطر نواختن پیانو برنده جایزه نمایشگاه جوانان شد و توانست در دانشگاه سلطنتی موسیقی ؛ پیانو بیاموزد و در ۱۳ سالگی قطعه ای برای گیتار ساخت .

در سال ۱۹۵۱ در سالن Wigmore برنامه اجرا کرد.

او قهرمان آهنگسازان کلاسیک انگلیس بود و به خاطر آثار برجسته‌ای مثل آهنگی که با گیتار کنسرتو Malcolm Arnold اجرا کرد و نواختن قطعه Nocturnal After John Dowland بریتن ، باعث شد تحول عظیمی در دنیای گیتار کلاسیک به وجود بیاید.

اولین توراروپایی خود را در سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ انجام داد و در سالهای ۱۹۵۸ این فعالیت‌ها را در خاور دور، هند ؛ استرالیا و نقاط دیگر جهان ادامه داد. در سال ۱۹۵۹ اولین تکنوازی خود را دربوستون در کنسرتی اجرا کرد.

جولیان بریم

افتخارات و جوایز

این نوازنده برجسته در سال ۱۹۸۵ به عنوان مهمان افتخاری در جشن تولد ملکه بریتانیا شرکت کرد. دکترای افتخاری خود را از دانشگاه سوروی و لیدز را در سال ۱۹۸۴ دریافت نمود.

سال ۱۹۶۶ به عنوان عضو افتخاری آکادمی موسیقی سلطنتی انتخاب شد.

در سال ۱۹۸۸ او عضویت افتخاری انجمن سلطنتی فیلارمونیک را کسب کرد و در سال ۱۹۹۶ جایزه فیلارمونی سلطنتی جامعه نوازندگان را از آن خود کرد.

آثار ضبط ‌شده توسط وی برای کمپانی RCA او را در تمام دنیا مشهور ساخته‌است و جایزه‌های فراوانی را برای وی به ارمغان آورده است. از جمله جایزهٔ آکادمی ملی هنر و دانش او جوایز گرمی (Grammy) در سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۶ جایزهٔ ادیسون (۱۹۶۸) .

بیوگرافی جولیان بریم

علاوه بر آنچه گفته شد، بریم دارای القاب رسمی از طرف دستگاه سلطنتی انگلستان نیز می‌باشد. در سال ۱۹۵۲، جولیان بریم پس از اجرای موسیقی توسط ساز عود (lute) مورد توجه فراوانی قرار گرفت و ارزش هنری خود را افزایش داد.

باید اشاره داشت که بریم در اجراهای رسیتال فراوان در نقاط مختلف جهان با بسیاری از رهبران ارکستر مشهور و آهنگسازان به نام جهان به‌همکاری پرداخته‌است. مانند بنجامین بریتن، ویلیام والتونف هانس ورنر هنز، پیتر راسین فریکر، ریچارد راندی بنت، مالکوم آرنولد، آلن راتورن، لینوکس برکلی و مایکل تیپت.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.