تنور، زیرترین نوع صدای مردان

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

صدای افراد دارای تفات هایی است و همین موضوع باعث تشخیص صدای افراد از یکدیگر می شود.این موضوع در موسیقی با توجه به گونه های صدا دارای اهمیت می باشد.صدا ها با توجه به ویژگی های خاصی که دارند در تقسیم بندی متفاوتی نامگذاری می شوند.یکی از این تقسیم بندی ها تنور نام دارد که در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به آن پرداخته ایم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

گونه‌های صدا :

 گونه‌های صدا نوعی تقسیم‌بندی صدای انسانی (زنان - مردان) برای آواز و با محدوده های صوتی متفاوت و انواع طنین یا رنگ صدا است. به گفته فارابی حنجره انسان کامل ترین ساز و تولیده کننده صدا است.

آواز در واقع شکل سازمان یافته ای ازصدای انسان است که طی آموزش ها و تعالیم مختلف این صدا جهت دار و زیبا خواهد شد.

انواع گونه‌های صدا

در گونه‌های آوازی تقسیم‌بندی بسیاری وجود دارد که می‌توان آنها را به هفت نوع اصلی تقسیم‌بندی کرد که سه نوع آن( متعلق به زنان ) سوپرانو ؛ متزوسوپرانو ؛ کنترآلتو  و چهارنوع کنترتنور ؛ تنور ؛ باریتون ؛ باس ( متعلق به مردان ) است.

در این تقسیم‌بندی می‌توان صدای پسران و دختران نابالغ را هم اضافه کرد و زیر شاخه‌های بسیاری وجود دارد که بستگی به نوع صدا، حجم،رنگ  و توانایی یک خواننده است.

محدوده صوتی صدای انسانی از بم‌ترین صدا تا زیرترین آن از نت دو (C2) تا سل (G6) است.

گستردگی صدای انسان در موسیقی

 تنور زیرترین نوع صدای مردان

تِنور (Tenor) نام بازه‌ای از صدا درموسیقی و گونه‌ای از صدای مردانه درخوانندگی و اپرا است .

تنور به زیرترین نوع صدای مردان گفته می‌شود که به طور معمول دامنهٔ آن بر اساسکلید سل   ، از نُت دو زیرخط اول تا لا بالای خط پنجم است، با این تفاوت که صدا دهندگی آن یک اُکتاو بَم‌تر (از  سوپرانو) می‌باشد.

 به عبارت دیگر محدوده صدای تنور در کارهای کرال معمولا بین C3، یا دو یک اکتاو بم تر از دو میانی (C4) و لا بالاتر از دو میانی (A4) است.

 البته حداکثر این دامنه در کارهای سولو به دو بالاتر از دو میانی (C5) نیز می رسد. بالاترین نتی که ممکن است یک تنور قادر به خواندن آن باشد، نت F5 است که فا بعد از فا میانی (F4) است.

این نوع صدا در آواز مردان درموسیقی ایرانی اهمیت فوق العاده‌ای دارد و می‌توان گفت که بیشتر آوازخوانهای مرد ایرانی صدایی از همین نوع را دارند .

 به‌عنوان مثال از استادان طاهر زاده ؛ دردشتی ؛ تاج اصفهانی و شجریان در موسیقی اصیل و آقایان ابراهیم حامدی  ،فریدون فروغی،فرهاد مهراد،نصرالله معین ؛ محمد اصفهانی   و امید سلطانی در موسیقی پاپ می‌توان نام برد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.