تنظیم در آهنگسازی چیست؟

یکی از بخش های مهم آماده سازی هر آهنگی، تنظیم آن می باشد.اما تنظیم در آهنگسازی به چه معناست؟ در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تنظیم در آهنگسازی بیشتر آشنا شوید.

تنظیم در آهنگسازی چیست؟

تنظیم به‌معنای آرایش/ چینش درموسیقی ، به مرحلهٔ بعد از آهنگسازی گفته می‌شود که طی آن، چیدمان سازها ؛ جمله بندی اثر ؛ و لحن نت ها  بر پایهٔ قوانین کنتریوان و هارمونی قوانین مشخص می‌شود. تنظیم‌کننده، که یک قطعه را برای سازهای مختلف می‌نویسد، باید با قابلیت‌های سازهای گوناگون به‌خوبی آشنا باشد.

در واقع تنظیم آهنگ یکی از مراحلی است که نقش بسزایی در گوش‌نوازتر شدن یک آهنگ دارد. شما برای تولید یک اثر باید یک تنظیم‌کننده آهنگ حرفه‌ای انتخاب کنید که بتواند شعر و ملودی شما را به بهترین شکل ممکن درک کند و با خلاقیتی که دارد، روح تازه‌ای را به محتوایی که دارید ببخشد.

تنظیم آهنگ چیست ؟  و تنظیم کننده آهنگ کیست؟

آهنگساز بعنوان خالق ملودی اصلی آهنگ که حتی میتواند هیچ گونه تحصیلات مویسقی و یا آشنایی به تئوری موسیقی هم نداشته باشد.

وی میتواند ملودی اصلی را روی یک ساز بسازد و بنوازد و یا فقط آنرا بخواند یا زمزمه کند.ملودی را در قالب یک موسیقی بدون کلام زمزمه کند و یا آنرا روی شعری بخواند.

خلاصه او فقط خالق ملودی اولیه براساس حس خود میباشد.البته او میتواند موسیقی دان و حتی تنظیم کننده هم باشد که در آنصورت کار خیلی راحتر میشود.

تنظیم آهنگ چیست ؟

آنچه شما در یک آهنگ اعم از چیدمان و ساختار سازهایی مثل درامز، پیانو، گیتار و … می‌شنوید تنظیم آهنگ گفته می‌شود. تنظیم آهنگ یک فرایند طولانی جهت ایجاد ساختار موسیقایی روی شعر و ملودی می‌باشد که بخش مهمی از اثرگذاری یک قطعه را بر عهده دارد. در واقع تنظیم آهنگ باید با علم به اینکه محتوای آهنگ چیست انجام شود.

برای مثال اگر شعر و ملودی مورد نظر شما شاد است و هدف از ارائه آن ایجاد حس مثبت در شنونده می‌باشد، تنظیم آهنگ هم باید همان حس را چندین برابر بیشتر به شنونده القا کند یا بالعکس.

پس نتیجه آن شد که هر آنچه شما به جز شعر و ملودی در یک قطعه می‌شنوید کار تنظیم‌کننده آهنگ می‌باشد. تنظیم آهنگ قالبا توسط نرم‌افزارهای میزبان آهنگسازی انجام می‌شود که امکانات فراوانی را اعم از وی اس تی و پلاگین آهنگسازی برای بهبود کیفیت قطعه در اختیارتان قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.