تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک

گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک دو نوع از گیتار هایی است که تفاوت ها و شباهت های قابل توجه ای دارند.اگر می خواهید با این دو ساز بیشتر آشنا شوید،بهتر است تفاوت ها و شباهت های بین گیتار آکوستیک و کلاسیک را که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به آن پرداخته شده است، بدانید.با ما همراه باشید.

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک

۱- مهمترین تفاوت بین گیتار آکوستیک و کلاسیک در نوع سیم های آنهاست؛ بسیاری از گیتارهای آکوستیک امروزی مجهز به سیم های فلزی هستند و در مقابل گیتارهای کلاسیک از سیم های نایلونی تشکیل شده اند به همین دلیل تولید صدای در این دو گیتار متفاوت است.

سیم های نایلونی صدایی نرم و آرام تولید می کنند و نواختن آنها برای انگشتان راحت تر است در حالیکه سیم های فلزی صدایی بلندتر و تیزتر و زنگ دارتر تولید می کنند.

۲ - تفاوت دیگر در اندازه ی بدنه آنهاست؛ گیتارهای کلاسیک در مقایسه با گیتارهای آکوستیک بدنه کوچکتری دارند.

۳ - فینگربورد؛ عموما سازهای کلاسیک دارای فینگربورد پهن تر و صاف تری می باشند و به همین خاطر فاصله بین سیم ها نسبت به گیتارهای آکوستیک کمی بیشتر است.

۴ - سردسته؛ قسمت بالایی گیتار که سیم ‌ها در آنجا تنظیم میشوند در گیتارهای آکوستیک و کلاسیک دارای شکلی متفاوت از یکدیگر می باشند.

۵ - تفاوت در سبک ها؛ در ژانرها و سبک هایی چون blues گیتار آکوستیک استفاده میشود. و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی ترانه‌ های راک و پاپ با گیتارهای آکوستیک اجرا میشوند. اگر بخواهید در استودیو نوازندگی کنید گیتار آکوستیک به دلیل خوش صدا بودن آن گزینه ی مناسبی است.

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک

شباهت و تفاوت هایی از جنبه ساختار بین گیتار کلاسیک و فلامنکو

همچنین شباهت و تفاوت هایی از جنبه ساختار بین گیتار کلاسیک و فلامنکو وجود دارد که در ادامه اشاره ای به آن خواهیم کرد:

  • هر دوسبک ریشه ی اجدادی مشترکی را دارا می باشند.
  • هر دو سبک با ناخن نواخته می شوند.
  • نحوه گرفتن و نگهداری گیتار هر دو سبک کمی متفاوت می باشد.
  • سبک گیتار فلامنکو روی پای سمت راست و سبک گیتار کلاسیک روی پای سمت چپ قرار داده می شود.
  • گیتار فلامنکو کوک کردن حدودی دارد اما گیتار کلاسیک مناسب تکنوازی بوده و باید کوک دقیقی داشته باشد و هر نت به تفکیک مشخص و شفاف باشد.
  • در گیتار فلامنکو جعبه از چوب درخت صنوبر بوده و پایین و کنار جعبه صدا از جنس چوب درخت سرو آزاد است به علاوه چوب پشت دسته گیتار از جنس سرو و بخش انگشت گذاری از چنس درخت ابنوس و پیچ های کوک و نواره های کناری اطراف دهانه های ساز از چوب درخت رز می باشد.اما جنس گیتار کلاسیک کناره ها و پایین جعبه ساز از چوب درخت گل رز بوده و دیگر بخش ها شبیه به گیتار فلامنکو می باشد.
  • جنس گیتار فلامنکو نافذ و تیزتر می باشد دسته گیتار فلامنکو قطر کمتری نسبت به دسته گیتار کلاسیک دارد همین امر باعث افزایش سرعت در عملکرد نوازنده دست چپ و راست می شود.
  • فلامنکو بطور عادی رنگ چوبش روشن تر و زرد و طبیعی می باشد اما در مقابل گیتار کلاسیک طور معمول رنگ چوبش قهوه ای تیره می باشد و چوبش رنگی طبیعی به خود دارد.
  • ساختار پل در گیتار فلامنکو برجسته تر بوده که سبب نزدیکی بند فرت ها و دهانه ساز به یکدیگر می شود پل در گیتار کلاسیک بلندتر بوده در نتیجه سیم ها از پرده ها و دهانه های ساز فاصله بیشتری را دارند.

نتیجه اینکه:

دانستیم جنس سیم های گیتار آکوستیک فلزی و جنس سیم های گیتار کلاسیک نایلونی می باشد، به همین دلیل گیتار آکوستیک صدای زنگدارتر و خشن تری نسبت به صدای نرمتر گیتار کلاسیک دارد. از نظر بدنه هم که با هم تفاوت دارند. دسته گیتار آکوستیک باریکتر و به گیتار الکتریک نزدیک است و بیشتر هم در سبک های پاپ و راک و کانتری و از این قبیل سبک ها استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.