تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

همانطور که میدانید سازها در نوع خود نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال در گروه پیانو نیز انواع مختلفی وجود دارد که گاهی تفاوت آنها به عنوان سوالی در ذهن هنرجویان یا علاقندان شکل میگیرد. به همین علت قصد داریم تا در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک آشنا شوید.با ما همراه باشید.

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

پیانو آکوسیک

در پیانو آکوسیک که شکل اولیه و معمول پیانو است، مکانیزم تولید صدا به این شکل است که فشار انگشت نوازنده روی کلید های پیانو باعث به حرکت در آوردن چکشی می شود که با ضربه روی سیم مورد نظر ، صدای مورد نظر را تولید میکند .این یک عمل کاملا مکانیکی و طبیعی است .در اینجا هر کلید مختص چکش خاصی است که روی سیم خاصی فرود می آید و بنابراین می توان نت های مختلف را از سیم ها گرفت.

این پیانو حاوی چکش ها و رشته های فلزی است که با مکانیزم پیچیده ای به کلاویه ها متصل شده و همۀ آن ها در داخل یک جعبۀ چوبی قرار گرفته اند. کلاویه (کلید) به چکشی متصل شده، که از طریق آن، ضربات وارده، به رشتۀ فلزی منتقل شده و ارتعاشی در سیم به وجود می آورد. نتیجۀ این ارتعاش، تولید صدا است.

پیانوهای آکوستیک از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری

۱-پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین ۱۲۰ تا ۲۷۰ سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیمهای گرند پیانو  به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکشها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمی گردند.

۲-پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته اسپینت ، کنسول و استودیو تقسیم میشوند. در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند. عملکرد پیانوی دیواری نوع تغییر یافته‌ی پیانوی گرند است.

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

پیانو دیجیتال

در پیانو دیجیتال اما تولید صدا یک روند کاملا متفاوت است و کلید های پیانو در هر بخش صدایی را که از قبل در ساز ضبط شده فعال می کنند و این صدا به وسیله یک باند از محدوده پشتی یا کناری پیانو به پخش می شود در اینجا ما با یک سیستم الکتریکی سروکار داریم که وظیفه تولید صدا در پیانو را انجام می دهد و روند خیلی پیچیده ای هم ندارد در واقع این نوع پیانو ها کاملا شبیه کیبورد یا ارگ های متداول کار می کنند که البته صدایی دارند که به صدای پیانو نزدیک تر شده است

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند.

تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین ۶۱ تا ۸۸ کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

پیانوی دیجیتال مدرن تر است. تولید صدا در این پیانو همانطور که از نامش پیداست به صورت دیجیتال است.

وقتی نوازنده، کلیدی را فشار می دهد، اسپیکرهای پیانو، صدایی را که از قبل از یک پیانوی آکوستیک ضبط شده پخش می کنند. این پیانو نیز همانند مدل های آکوستیک در دو نوع گرند و دیواری عرضه می شود.

البته مدل های پرتابل هم وجود دارد که راحت تر حمل می شود:

گرند: بهترین سیستم صوتی را دارد و اکشن کلیدها بسیار نزدیک به پیانوی آکوستیک است. مشکلش قیمت بالا و سفارشی بودن آن است که توسط تولیدکننده های کمی تولید می شود؛

دیواری: اندازۀ کمی دارد. تقریباً هم اندازۀ آکوستیک دیواری است ولی وزنش خیلی کمتر است؛

پیانوی پرتابل دیجیتال: کوچک ترین و سبک ترین نوع پیانوی دیجیتال است و معمولاً به جای پایه همراه استند عرضه می شود. جنس کلاویه و بدنۀ این پیانو غالباً از پلاستیک سخت است.

از لحاظ قدرت و کیفیت صدا

اگر بخواهیم تفاوت پیانو دیجیتال، اکوستیک و گرند را از لحاظ قدرت و کیفیت صدا بررسی کنیم باید بگوییم که از لحاظ قدرت صدایی بی شک پیانوی گرند با اختلاف زیادی در رتبه ی نخست قرار میگیرد. دلیل این تفاوت هم ابعاد بزرگتر این ساز نسبت به بقیه مدل ها است. به گونه ای که در یک کنسرت بزرگ که از هر ساز چند عدد وجود دارد، مدل گرند به تنهایی میتواند قدرت صدایی خود را در میان بقیه صداها به گوش شنونده برساند.

همچنین استانداردهای دقیقی که در تولید سیم ها و ضربه ی چکش ها به کار رفته سبب شده که صدایی بسیار شفاف در نت های زیر و صدایی پر قدرت و بیس دار در نت های بم تر حس کنید. گونه دیواری این ساز هم صدایی نسبتا شبیه به مدل گرند منتهی با شدتی کمتر را تولید میکند و دلیلش هم کوچک تر بودن ساز می باشد.

نوع دیجیتال این سازهم امروزه با پیشرفت تکنولوژی سعی شده که با استفاده از بلندگوهای قوی همان بسامد و قدرت را به شماارائه دهند اما مدل های مبتدی ترو ارزان قیمت تر از این قدرت عاجز مانده اند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.